Azərbaycan Milli Avtomobil Klubu (AMAK) 2016-cı ilin sentyabr ayından etibarən Bakı şəhərinin 31, 32, 126, 164, 258 №-li məktəblərində həyata keçirdiyi yol hərəkəti təhlükəsizliyi üzrə tədrisinin yekunu olaraq məktəblər arasında müsabiqələrə start vermişdir. Bu fəaliyyətin bir hissəsi olaraq, 2017-ci ilin yanvar və fevral aylarında AMAK Bakı Şəhər Dövlət Yol Polisi İdarəsi, İngiltərə Səfirliyinin Azərbaycandakı nümayəndəliyi və 46 saylı Məktəbdənkənar Tərbiyə İşi Mərkəzinin Texniki Yaradıcılıq Şöbəsinin müdiri Fəridə Süleymanova ilə birgə 5 fərqli nominasiya üzrə qeyd olunan pilot məktəblər arasında müsabiqələr keçirmişdir. İlk nominasiya üzrə müsabiqə “Yol Hərəkəti Təhlükəsizliyi mövzusunda Rəsm” adı altında keçirilmişdir. Müsabiqə zamanı iştirakçılara aşağıda qeyd olunan 5 fərqli və çox mühüm yol hərəkəti təhlükəsizliyi mövzusunda mesajlar təqdim olunmuşdur:
- Hər bir uşaq təhlükəsiz və sürətə nəzarət olunan yollarla məktəbə gedib-gəlməlidir.
- Hər bir uşaq maşında səfər edərkən mütləq təhlükəsizlik kəmərini taxmalıdır. Təhlükəsizlik kəmərləri sizin həyatınızı xilas edir!
- Valideynlər avtomobillərində körpələrin təhlükəsizliyi üçün uşaq oturacaqlarından istifadə etməlidir.
- Dünyada ən çox yol qəzalarına səbəb içkili halda avtomobildən istifadə etməkdir. İçkili olarkən avtomobildən istifadə edənlər cəzalandırılmalıdır.
- Velosiped sürərkən dəbilqədən (kaska) istifadə etmək sizin qəza zamanı beyin zədəsi alma riskinizi azaldır.
Şagirdlər bu mövzulardan bir və ya bir neçəsini könüllü olaraq seçib öz rəsmlərində əks etdirmişdirlər.
Bu müsabiqənin ardınca, “Yol Hərəkəti Təhlükəsizliyi mövzusunda Viktorina” adlı ikinci müsabiqə həyata keçirilmişdir. Bu müsabiqə zamanı şagirdlərə komandalar şəklində layihə çərçivəsində Yol Hərəkəti Təhlükəsizliyi Tədrisi zamanı əldə etdikləri bilik və bacarıqlarını yoxlamaq məqsədilə müxtəlif suallar verilmiş, yol hərəkəti qayda pozuntuları əks olunmuş şəkillər təqdim olunaraq şagirdlərdən fikirlər alınmış, müxtəlif yol hərəkəti situasiyalarına münasibətləri öyrənilmiş və son olaraq AMAK rəhbərliyi, Bakı Şəhər Dövlət Yol Polisi İdarəsi, İngiltərə Səfirliyinin Azərbaycandakı nümayəndəliyi və Yol Hərəkəti Təhlükəsizliyi tədrisi üzrə çoxillik təcrübəyə malik olan Fəridə Süleymanova tərəfindən uşaqların yol hərəkəti təhlükəsizliyi ilə bağlı ümumi biliklərini müəyyən etmək məqsədilə açıq suallar verilmişdir.
Müsabiqələr üzrə 3-cü nominasiya “Yol Hərəkəti Təhlükəsizliyi üzrə Maarifləndirici Video” adı altında həyata keçirildi. Hər bir müsabiqədə olduğu kimi, bu müsabiqədə də Yol Hərəkəti Təhlükəsizliyinin tədrisi prosesində təlimçi olaraq iştirak edən ADA və Qafqaz Universitetinin bir qrup qabaqcıl tələbələri şagirdlərə rəhbərlik edərək öz məktəbləri ətrafında yol hərəkəti qaydalarını pozan sürücü və ya piyadalara yaxınlaşaraq tədris zamanı öyrəndikləri bilikləri paylaşmaq və bununla da ictimai maarifləndirmə aparmaq məqsədi daşıyırdı.
Növbəti nominasiyalarından olan “Yol Hərəkəti Təhlükəsizliyi üzrə Səhnəcik” müsabiqəsi komandaların könüllü olaraq seçdikləri yol hərəkəti təhlükəsizliyi mövzusunu səhnəcik şəklində canlandırmaq və xüsusi olaraq vurğulamaq istədikləri yol hərəkəti qaydalarını izləyicilərə xatırlatmaq məqsədi daşıyırdı.
Müsabiqələrin 5-ci nominasiyanın mövzusu “Əgər mən dövlət məmuru olsaydım, nə edərdim” adı altında tövsiyyələr toplusu oldu. Komandalar səlahiyyətləri olduğu təqdirdə yol hərəkəti təhlükəsizliyi ilə bağlı ölkənin azyaşlı vətəndaşları olaraq gündəlik qarşılaşdıqları çətinliklər, risklərin aradan qaldırılması məqsədilə etmək istədiklərini tövsiyyələr formatında jüriyə təqdim etdilər.
Yekun olaraq müsabiqədə iştirak edən jüri nümayəndələri – AMAK rəhbərliyi, Bakı Şəhər Dövlət Yol Polisi İdarəsi, İngiltərə Səfirliyinin Azərbaycandakı nümayəndəliyi və Yol Hərəkəti Təhlükəsizliyi tədrisi üzrə Azərbaycanda çoxillik təcrübəyə malik olan Fəridə Süleymanova qaliblərin seçilməsi prosesində birbaşa iştirak etmişdir. Qaliblər valideynlərin də iştirakı ilə təşkil olunacaq yekun tədbirdə elan olunacaqdır.
Fürsətdən istifadə edib AMAK-ın məktəblər arasında keçirdiyi Yol Hərəkəti Təhlükəsizliyinin tədrisi prosesində nümayiş etdirdikləri böyük həvəs və dəstəyə, eyni zamanda, tədris prosesinin yüksək səviyyədə icra olunması üçün göstərdikləri davamlı əməkdaşlığa görə layihədə iştirak edən hər bir məktəbin rəhbərliyinə, müəllim heyətinə, şagirdlərinə dərin minnətdarlığımızı bildiririk.
Qeyd edək ki, AMAK 1999-cu ildə təsis olunmuş və 2015-ci ildə Beynəlxalq Avtomobil Federasiyasına (FİA) üzv qəbul olunmuşdur. AMAK yol yardımı xidməti, avtomobil ilə bağlı texniki, hüquqi məsləhətlər və klub üzvlərinə eksklüziv bonus və endirim proqramları təqdim edən avtomobil klubu olmaqla yanaşı, Azərbaycanda avtomobil turizmi və klub mədəniyyətini inkişaf etdirməyə xidmət edir, avtomobilistlərin maraqlarını və onları narahat edən məsələləri müvafiq dövlət qurumlarına çatdırmaqla onları təmsil edir. Qeyd olunanlarla yanaşı, sürücülərin təlim proqramlarının təşkili, sürücü və piyadalar arasında yol mədəniyyətini inkişaf etdirmək məqsədilə yol hərəkəti təhlükəsizliyi ilə bağlı maarifləndirmə, eləcə də, tədqiqat layihələri vasitəsilə fəal şəkildə yol təhlükəsizliyinin təbliği AMAK-ın başlıca hədəflərindəndir.
AMAK, eyni zamanda, beynəlxalq partnyorları olan Təhlükəsiz və Davamlı Nəqliyyat üçün Şərq Alyansı (EASST), Beynəlxalq Avtomobil Federasiyası (FIA), Beynəlxalq Avtomobil Federasiyası Fondu (FIA Foundation), Azərbaycan Respublikası Baş Dövlət Yol Polisi İdarəsi, Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi, Avtostop Media həm də digər tərəfdaşların iştirakı ilə bir sıra layihələr icra etməkdədir.

AMAK приступил к проведению конкурсов среди школ
После окончания обучения по безопасности дорожного движения, которые проводятся в школах № 31, 32, 126, 164, 258 начиная с сентября 2016-го года, Национальный Автомобильный Клуб Азербайджана начал проводить соревнования среди школ. В честь этого события AMAK, вместе с Государственной дорожной полицией города Баку, Посольством Великобритании в Азербайджане и руководителем отдела творчества Центра внеучебного воспитания № 46 Фаридой Сулеймановой, проводили конкурсы в 5-и различнх номинациях среди пилотных школ. Первая номинация была названа «Рисунок на тему безопасности дорожного движения”. Во время конкурса участникам были представлены 5 различных и важных сообщений по теме безопасности дорожного движения:
1.     Каждый ребенок должен идти и возвращаться из школы в безопасных дорожных условиях.
2.     Каждый ребенок обязательно должен надевать ремень безопасности во время поездки в автомобиле. Ремень безопасности спасает вашу жизнь!
3.     Родители должны пользоваться детскими сидениями на автомобилях для безопасности их детей.
4.     Одной из самых распространенных причин аварий во всем мире является вождение в нетрезвом состоянии. Люди, которые пользуются автомобилем в состоянии алкогольного опьянения, должны быть наказаны.
5.     Ношение шлема при езде на велосипеде снизит риск получения травмы головного мозга во время аварии.
Дети, участвующие в конкурсе, добровольно выбрали одну или несколько из этих тем и отразили ее на рисунках.
Второй конкурс был на тему «Викторина по безопасности дорожного движения». Во время викторины ученикам, сгруппированным по командам, с целью проверки знаний, полученных во время обучения, были заданы различные вопросы, в том числе и в виде рисунков, на которых были отражены нарушения правил дорожного движения. Школьникам также были заданы вопросы со стороны руководства AMAK, Государственной дорожнаой полиции города Баку, Посольства Великобритании в Азербайджане и представителя отдела творчество центра внеучебного воспитания №46 Фариды Сулеймановой.
Следующая номинация называлась «Образовательное видео о дорожной безопасности». Как во время любого конкурса, ряд ведущих студентов Университета ADA и Кавказского университета, которые проводили обучение по безопасности дорожного движения, направляли школьников поделиться полученными знаниями о безопасности дорожного движения с водителями и пешеходами, которые нарушали правила Дорожного Движения.
Четвертая номинация называлась «Сценка о безопасности дорожного движения”. Во время этого конкурса каждая команда показала сценку о безопасности дорожного движения,  где главной целью являлось сделать акцент на правилах дорожного движения.
Темой пятой номинации стал сборник рекомендаций, названный «Что бы я сделал, если бы я был государственным чиновником» Команды школьников отобразили свои идеи в виде рекомендаций перед жюри для устранения проблем и рисков, с которыми сталкиваются несовершеннолетние граждане Азербайджанской Республики.
В заключение жюри, состоящее из руководства AMAK, Государственной дорожной полиции города Баку, Посольства Великобритании в Азербайджане и руководителя отдела творчества Центра внеучебного воспитания № 46 Фарида Сулейманова, определило победителей. Победители будут объявлены в заключительном мероприятии, куда школьники придут вместе со своими родителями.
Мы благодарны руководству школ, учителям и ученикам, которые проявили большой энтузиазм, поддержку и высокий уровень сотрудничества во время проведения обучений по безопасности дорожного движения.
Отметим, что AMAK был основан в 1999 году и стал членом FIA в 2015 году. AMAK — это автомобильный клуб, который предоставляет своим членам эксклюзивные бонусные и дисконтные программы, а также оказывает такие услуги, как помощь на дорогах, консультации по техническим и юридическим вопросам, связанным с автомобилями. АМАК служит развитию автомобильного туризма и клубной культуры и представляет интересы автомобилистов в соответствующих правительственных учреждениях, доводя до их сведения о беспокоящие водителей насущные вопросы. Кроме того, одной из основных целей АМАК является проведение тренингов для водителей, повышение информированности водителей и пешеходов в целях улучшения дорожной культуры и активного продвижения безопасности дорожного движения в рамках различных исследовательских проектов.
АМАК также осуществляет проекты с такими международными партнерами, как EASST, FIA, FIA Foundation, а также посольством Великобритании в Баку, Департаментом дорожной полиции Азербайджанской Республики, Министерством образования, Avtostop Media и другими местными партнерами.