Azərbaycan Milli Avtomobil Klubu (AMAK) 2016-cı ilin sentyabr ayından etibarən Bakı şəhərinin 31, 32, 126, 164, 258 №-li məktəblərində həyata keçirdiyi yol hərəkəti təhlükəsizliyi üzrə tədrisinin yekunu olaraq məktəblər arasında müsabiqələrə start vermişdir. Bu fəaliyyətin bir hissəsi olaraq, 2017-ci ilin yanvar və fevral aylarında AMAK Bakı Şəhər Dövlət Yol Polisi İdarəsi, İngiltərə Səfirliyinin Azərbaycandakı nümayəndəliyi və 46 saylı Məktəbdənkənar Tərbiyə İşi Mərkəzinin Texniki Yaradıcılıq Şöbəsinin müdiri Fəridə Süleymanova ilə birgə 5 fərqli nominasiya üzrə qeyd olunan pilot məktəblər arasında müsabiqələr keçirmişdir. İlk nominasiya üzrə müsabiqə “Yol Hərəkəti Təhlükəsizliyi mövzusunda Rəsm” adı altında keçirilmişdir. Müsabiqə zamanı iştirakçılara aşağıda qeyd olunan 5 fərqli və çox mühüm yol hərəkəti təhlükəsizliyi mövzusunda mesajlar təqdim olunmuşdur:
- Hər bir uşaq təhlükəsiz və sürətə nəzarət olunan yollarla məktəbə gedib-gəlməlidir.
- Hər bir uşaq maşında səfər edərkən mütləq təhlükəsizlik kəmərini taxmalıdır. Təhlükəsizlik kəmərləri sizin həyatınızı xilas edir!
- Valideynlər avtomobillərində körpələrin təhlükəsizliyi üçün uşaq oturacaqlarından istifadə etməlidir.
- Dünyada ən çox yol qəzalarına səbəb içkili halda avtomobildən istifadə etməkdir. İçkili olarkən avtomobildən istifadə edənlər cəzalandırılmalıdır.
- Velosiped sürərkən dəbilqədən (kaska) istifadə etmək sizin qəza zamanı beyin zədəsi alma riskinizi azaldır.
Şagirdlər bu mövzulardan bir və ya bir neçəsini könüllü olaraq seçib öz rəsmlərində əks etdirmişdirlər.
Bu müsabiqənin ardınca, “Yol Hərəkəti Təhlükəsizliyi mövzusunda Viktorina” adlı ikinci müsabiqə həyata keçirilmişdir. Bu müsabiqə zamanı şagirdlərə komandalar şəklində layihə çərçivəsində Yol Hərəkəti Təhlükəsizliyi Tədrisi zamanı əldə etdikləri bilik və bacarıqlarını yoxlamaq məqsədilə müxtəlif suallar verilmiş, yol hərəkəti qayda pozuntuları əks olunmuş şəkillər təqdim olunaraq şagirdlərdən fikirlər alınmış, müxtəlif yol hərəkəti situasiyalarına münasibətləri öyrənilmiş və son olaraq AMAK rəhbərliyi, Bakı Şəhər Dövlət Yol Polisi İdarəsi, İngiltərə Səfirliyinin Azərbaycandakı nümayəndəliyi və Yol Hərəkəti Təhlükəsizliyi tədrisi üzrə çoxillik təcrübəyə malik olan Fəridə Süleymanova tərəfindən uşaqların yol hərəkəti təhlükəsizliyi ilə bağlı ümumi biliklərini müəyyən etmək məqsədilə açıq suallar verilmişdir.
Müsabiqələr üzrə 3-cü nominasiya “Yol Hərəkəti Təhlükəsizliyi üzrə Maarifləndirici Video” adı altında həyata keçirildi. Hər bir müsabiqədə olduğu kimi, bu müsabiqədə də Yol Hərəkəti Təhlükəsizliyinin tədrisi prosesində təlimçi olaraq iştirak edən ADA və Qafqaz Universitetinin bir qrup qabaqcıl tələbələri şagirdlərə rəhbərlik edərək öz məktəbləri ətrafında yol hərəkəti qaydalarını pozan sürücü və ya piyadalara yaxınlaşaraq tədris zamanı öyrəndikləri bilikləri paylaşmaq və bununla da ictimai maarifləndirmə aparmaq məqsədi daşıyırdı.
Növbəti nominasiyalarından olan “Yol Hərəkəti Təhlükəsizliyi üzrə Səhnəcik” müsabiqəsi komandaların könüllü olaraq seçdikləri yol hərəkəti təhlükəsizliyi mövzusunu səhnəcik şəklində canlandırmaq və xüsusi olaraq vurğulamaq istədikləri yol hərəkəti qaydalarını izləyicilərə xatırlatmaq məqsədi daşıyırdı.
Müsabiqələrin 5-ci nominasiyanın mövzusu “Əgər mən dövlət məmuru olsaydım, nə edərdim” adı altında tövsiyyələr toplusu oldu. Komandalar səlahiyyətləri olduğu təqdirdə yol hərəkəti təhlükəsizliyi ilə bağlı ölkənin azyaşlı vətəndaşları olaraq gündəlik qarşılaşdıqları çətinliklər, risklərin aradan qaldırılması məqsədilə etmək istədiklərini tövsiyyələr formatında jüriyə təqdim etdilər.
Yekun olaraq müsabiqədə iştirak edən jüri nümayəndələri – AMAK rəhbərliyi, Bakı Şəhər Dövlət Yol Polisi İdarəsi, İngiltərə Səfirliyinin Azərbaycandakı nümayəndəliyi və Yol Hərəkəti Təhlükəsizliyi tədrisi üzrə Azərbaycanda çoxillik təcrübəyə malik olan Fəridə Süleymanova qaliblərin seçilməsi prosesində birbaşa iştirak etmişdir. Qaliblər valideynlərin də iştirakı ilə təşkil olunacaq yekun tədbirdə elan olunacaqdır.
Fürsətdən istifadə edib AMAK-ın məktəblər arasında keçirdiyi Yol Hərəkəti Təhlükəsizliyinin tədrisi prosesində nümayiş etdirdikləri böyük həvəs və dəstəyə, eyni zamanda, tədris prosesinin yüksək səviyyədə icra olunması üçün göstərdikləri davamlı əməkdaşlığa görə layihədə iştirak edən hər bir məktəbin rəhbərliyinə, müəllim heyətinə, şagirdlərinə dərin minnətdarlığımızı bildiririk.
Qeyd edək ki, AMAK 1999-cu ildə təsis olunmuş və 2015-ci ildə Beynəlxalq Avtomobil Federasiyasına (FİA) üzv qəbul olunmuşdur. AMAK yol yardımı xidməti, avtomobil ilə bağlı texniki, hüquqi məsləhətlər və klub üzvlərinə eksklüziv bonus və endirim proqramları təqdim edən avtomobil klubu olmaqla yanaşı, Azərbaycanda avtomobil turizmi və klub mədəniyyətini inkişaf etdirməyə xidmət edir, avtomobilistlərin maraqlarını və onları narahat edən məsələləri müvafiq dövlət qurumlarına çatdırmaqla onları təmsil edir. Qeyd olunanlarla yanaşı, sürücülərin təlim proqramlarının təşkili, sürücü və piyadalar arasında yol mədəniyyətini inkişaf etdirmək məqsədilə yol hərəkəti təhlükəsizliyi ilə bağlı maarifləndirmə, eləcə də, tədqiqat layihələri vasitəsilə fəal şəkildə yol təhlükəsizliyinin təbliği AMAK-ın başlıca hədəflərindəndir.
AMAK, eyni zamanda, beynəlxalq partnyorları olan Təhlükəsiz və Davamlı Nəqliyyat üçün Şərq Alyansı (EASST), Beynəlxalq Avtomobil Federasiyası (FIA), Beynəlxalq Avtomobil Federasiyası Fondu (FIA Foundation), Azərbaycan Respublikası Baş Dövlət Yol Polisi İdarəsi, Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi, Avtostop Media həm də digər tərəfdaşların iştirakı ilə bir sıra layihələr icra etməkdədir.

AMAK has started competitions among schools
As a result of road safety trainings that have been held since the beginning of September 2016 at schools # 31, 32, 126, 164 and 258, Azerbaijan National Automobile Club (AMAK) has started the competition among schools. As part of this activity, in January and February of 2017, AMAK, together with the Baku State Traffic Police, the Embassy of the United Kingdom in Azerbaijan, and Farida Suleymanova, Head of Division for Creativity of the Center for Extracurricular Activities   #46, held competitions on 5 different nominations. The first nomination of competition was called “Drawing on Road Safety”. During the competition, the participants received the following 5 different and important road safety messages:
1.      Every child should go to school in safe and speed-controlled roads.
2.      Every child must use seat belts while traveling in the car. Seat belt may save your life!
3.      Parents should use child car seats for the safety of their baby.
4.      The most common worldwide traffic accidents happened because of the drunk drivers. Drunk drivers must be punished.
5.      Using a helmet while driving a bicycle reduces the risk of the brain damage that may happen during the accident.
Children have chosen one of those topics and reflected it in their paintings.
The second contest called “Quiz on Road Safety”. During this competition, the students were asked various questions in the form of teams, providing feedback on traffic rules and various traffic situations in order to check their knowledge and skills gained during the Road Safety Trainings. Finally, AMAK, Baku Traffic Police, British Embassy in Azerbaijan and Farida Suleymanova, Head of Division for Creativity of the Center for Extracurricular Activities # 46 asked open questions in order to determine their overall road safety knowledge.
The 3rd nomination was called “Video about road safety”. As in each competition, a group of students from ADA University and Qafqaz University, who took part in the Road Safety training as trainers, guided and helped children. Children shared their knowledge they had learned during their education with drivers and pedestrians around their schools, who violated traffic rules, in order to raise their awareness about road safety.
The next nomination called “Scene about Road Safety”, was held with the purpose of reminding road safety rules to the audience. As a result, children showed scenes on any road safety topic they liked, where they mentioned road safety rules.
The purpose of the 5th nomination was to provide recommendations under the subject “What would I do, if I was a civil servant?”. The teams provided their recommendations on what they would like to do in order to eliminate the risks they face every day as children of the country.
Finally, the jury members — AMAK management, Baku State Traffic Police, Embassy of Britain in Azerbaijan and Farida Suleymanova, who has a vast experience in road safety — took part in the selection process. The winners will be announced at the closing event organized with the participation of parents.
We express our deep gratitude to the faculty and children of every school participating in the project for their support they have demonstrated in the Road Safety Training carried out by AMAK.
It should be noted that AMAK was founded in 1999 and became a FIA member in 2015. AMAK is an automobile club that provides its members with exclusive bonus and discount programs; it also has such services as road assistance, advisory on technical and legal issues related to automobiles. AMAK is also represents automobilists’ interests, their needs and concerns in government agencies. It helps to develop automobile tourism and club culture in Azerbaijan. Moreover, one of the main goals of AMAK is to deliver trainings for drivers, raise awareness among drivers and pedestrians in order to improve road culture and actively promote road safety through various research projects.
AMAK is also having ongoing projects with international partners such as EASST, FIA, FIA Foundation, as well as the British Embassy in Baku, State Traffic Police Department of the Republic of Azerbaijan, the Ministry of Education, Autostop Media and other local partners.