Avtomobil Xoşbəxtliyi heç vaxt gəlməyəcək
Sizə bir pis xəbərim var, Bakı şəhərində kütləvi avtomobil istifadəsə mümkün deyil. Ona görə yox ki, bizim sürücülər kütləvi şəkildə yol hərəkəti qaydalarını pozurlar, ona görə yox ki, şəhərdə yol hərəkətinin təşkili iki ayağa axsayır, lakin məhz ona görə ki, şəhərdə hər istəyən üçün yol sahəsi çatmır. İlk iki səbəb təbii ki, çox vacibdir, amma böyük ölçüdə bu səbəblər küçə-yol şəbəkəsinin məhdudluğundan doğur. Lakin bilən adamlar deyəcək ki, Bakıda o qədər də çox avtomobil yoxdur, xüsusən də Bakını inkişaf etmiş dövlətlərin iri şəhərləri ilə müqaisə etsək. Bəli bu qismən həqiqətdir, hal-hazırda Bakı şəhərində hər min nəfərə  250-300 minik avtomobili düşür, bu göstərici isə bir çox avropa şəhərlərinin göstəricisinən o qədər də az deyil. Digər tərəfdən isə bir çox amerikan şəhərlərinin avtomibilləşmə səviyyəsi bir neçə dəfə çoxdur, məsələn Nyu-York və Los Anceles şəhərlərinin aqlomerasiyasında avtomobilləşmə səviyyəsi hər min nəfərə 850-900 avtomobil təşkil edir. Böyük ölçüdə avtomobilləşmə səviyyəsi o qədər də vacib deyil, vacib olan amin bu və ya digər şəhərin kütləvi avtomobilləşməyə uyğun olmasıdır. Başqa sözlə önəmli olan məsələn şəhərlərin küçə-yol şəbəkəsinin avtomobil sayına nisbətidir, sadə dillə desək bir avtomibilə nə qədər asfalt sahəsi düşür.
Avtomibil şəhərləri
Dünyada ən avtomobilləşmiş şəhərlər ABŞ-nın iri şəhərləri hesab edilir. Tarixən amerikan şəhərərinin avtomobil istifadəsini stimullaşdıran şəhərsalma siyasəti ona gətirin çıxarıb ki, bu şəhərlərin sahəsinin 30%-dən çoxunu yollar təşkil edir. Bir avtomobilə 100-150 m2  yol sahəsi düşür.Gəlin avtomobil şəhərlərinə diqqətlə baxaq
Belə şəhərlərin mərkəzi hissələri adətən belə olur:
Yüksək avtomobilləşmə parklanma üçün böyük sahə tələb edir:
Avtomobil yönümlü şəhərlərin məzkəzlərində adətən az əhali yaşayır, ofis və parklanma yerləri üstünlük təşkil edir:
Yüksək buraxılış qabiliyyəti olan yol şəbəkəsi bütün şəhərdən keçir,estakada və yol qovşaqları çoxluq təşkil edir:
Avtomobil yönümlü şəhərlərin bir xüsusiyyəti var: bu tip şəhərlər aşağı sıxlıqlı şəhərsalma prinsipləri ilə genişlənirlər.
Bu xüsusiyyətə görə avtomobil yönümlü şəhərləri keyfiyyətli içmai nəqliyyatla təmin etmək çox çətindir. Müvafiq olara əgər sakinlərdən kiminsə şəxsi avtomobili yoxdursa və ya maşın idarə edə bilmirsə, bu sakinin həyat tərzi çox da rahat olmayacaq. Buna baxmayaraq avtomobil yönümlü şəhərlərin bu quruluşu onu tıxaclardan xilas etmir. İri amerikan şəhərləri hər il tıxacların şiddəti baxımından atrirekordları qırırlar.
Bəs Bakıda nə baş verir?
Bakı şəhərinin şəhərsalma prinsipləri əksər keçmiş sovet şəhərləri kimi yüksək avtomobilləşmə səviyyəsinə uyğun deyil. Sovet zamanında hesab edilirdi ki, 21-ci əsrdə Sovetlər İttifaqında avtomobilləşmə səviyyəsi  min nəfərə 150 avtomibili keçməyəcək və müvafiq olaraq şəhərlərin küçə-yol şəbəkəsi bu amili rəhbər tutaraq layihələdirilirdi.
SSRİ-nin süqutundan sorna Bakı şəhərində tikinti bumu baş verdi: şəhərin mərkəzi hissəsi daha da sıxlaşdı, şəhərkənarı ərazilər isə xaotik şəkildə böyüdü.Eyni zamanda Bakı şəhərində son 20 il ərzində avtomobilləşmə səviyyəsi 5-6 dəfə artdı. Hal-hazırda demək olar ki, bütün post-sovet şəhərlərində bir avtomobilə düşən yol sahəsi 25-30 m2  təşkil edir, yəni avtomobili özünə lazım olan sahədən bir az çox. Xatırladım ki, avtomibil yönümlü şəhər üçün bu göstərici 100-dən yüksək olmalıdır.
Bu Bakı şəhərinin mərkəzi nüvəsidir, demək olar ki, bütün şəhər aktivliyi burada cəmləşib. Son 10-15 ildə bir çox yol tikinti layihələrin həyata keçirilməsinə baxmayaraq burada küçə-yol şəbəkəsinin sıxlığı yüksək deyil.
Bu isə Bakı aqlomerasiyasının təsviridir.
Bakı şərərinin nəqliyyat problemlərinin həqiqi səbəbi şəhərətrafı ərazilərinin xaotik artımıdır.
Hal-hazırda Bakı şəhərinin inzibati ərazisi 2,188 kvadrat kilomentr təşkil edir, amma bu hələ hamısı deyil. Abşeron yarımadasının əksər hissəsi və Sumqayıt şəhəri  Bakı şəhəri ilə aqlomerasiya təşkil edir. Bu aqlomerasiyada əhali sıxlığı çox fərqlidir: əgər şəhər nüvəsində əhali sıxlığı 1 km2  on min nəfərə çatırsa (avropa şəhərlərindəki kimi), şəhərətrafı ərazilərdə sıxlıq 600-700 nəfər təşkil edir(amerikan şəhərlərinin şəhərətrafı ərazilərindəki kimi)
Hazırda Bakı şəhərində total nəqliyyat kollapsının ancaq əhalinin kütləvi şəkildə avtomibil almaq qabiliyyətinə olmaması qarşısını alır. Bakının şəhərətrafı ərazilərində yaşayan sakinlər keyfiyyətsiz, narahat və təhlükəli ictimai nəqliyyatdan və yararsız piyada infrastruktutundan istifadə etməli olurlar.
Bakını kütləvi avtomobil istifadəsinə uyğun etmək olarmı?
Cababı qısa versək: yox
Anlamaq vacibdir ki, mövcud yolların və küçələrin buraxılış qabiliyyətini artırmaq və lokal optimizasiya cəhdlərini etmək çox aşağı effekt verəkək çünki bu addımların küçə-yol şəbəkəsinin sıxlığına təsiri məhduddur. Hətta bizim yol polisi birdən birə nümunəvi xidmət təşkil etsə və hərəkəti ideal tənzimləsə, bunun da effekti çox güclü olmayacaq. Daha doğrusu effekt olacaq, amma uzun müddətdə tıxaclar yenə qayıdacaq. Daha çox yol infrastrukturu, avtomobil istifadəsinə tələbi stimullaşdırır, bu fenomen elmdə çox yaxşı araşdırılmış bir şeydir.
Bakının  küçə-yol şəbəkəsini kütləvi abvtomobilləşməyə həqiqətən uyğunlaşdırmaq və küçə- yol şəbəkəsini genişləndirmək  üçün  şəhərin çox böyük hissəsini sökmək lazım olacaq, bu da mümkünüz bir şeydir.
Bakıda son illərdə təmami ilə yeni yollar tikilmişdir, məsələn Bakı dairəvi yolu, Zığ şossesi, lakin belə layihələr azdır və onlar çox baha başa gəlir.
Bəs nə etməli?
Burada biz demək istəmirik ki, Bakıda yol tikintisi heç lazım deyil. Təbii ki,  nəqliyyat axınını şəhərin mərkəzindən uzaqlaşdıran yeni yollar lazımdır. Bundan əlavə avtomobillərin əlavə yürüş etməməsi və dolayısı ilə yolları ifrat yükləməməsi üçün şəhərin küçə-yol şəbəkəsini birləşdirən və əlaqələndirən infrastruktur da lazımdır.
Və nəhayət müasir şəhər nəqliyyatının əsas prinsipini tədbiq etmək olduqca vacibdir, bu yanaşmaya  “cubuq və konfet siyasəti” deyilir. Bir tərəfədən “çubuq” prinsipini istifadə etməklə avtomobil istifadəsini idarə etmək  mümkün olur, bu metodlar adətən avtomobil istifadəsini bahalaşdırır, məsələn şəhər küçələrində ödənişli parklanma. “Konfet” isə ictimai nəqliyyatın keyfiyyətli dərəcədə yaxşılaşması, inteqrasiyası, rahat və münasib olmasıdır. Bununla birlikdə şəhərdə piyadalar üçün yaradılan şəraiti yaxşılaşdırmaq mütləqdir, çünki piyada hərəkəti şəhər mobilliyinin əsasıdır.

Автомобильное счастье никогда не наступит
Сегодня хочу вас немного огорчить, массовое автомобильное счастье в Баку никогда не наступит. Нет, не потому что, наши водители массово нарушают правила дорожного движения, не потому что у нас в городе организация дорожного движения хромает на обе ноги, а прежде всего из-за того, что в Баку, для всех желающих не хватит площади дорог. Первые две причины, конечно тоже очень важны, но по большому счету они частично порождаются ограниченным ресурсом улично-дорожной сети. Знающие люди мне возразят мол, в Баку не так много автомобилей, особенно если сравнивать с развитыми странами. Да отчасти это правда, сейчас в Баку на тысячу человек примерно 250-300 автомобилей, что в принципе не на много меньше этого показателя в крупных европейских городах. С другой стороны, уровень автомобилизации в Американских городах выше в несколько раз, например, в агломерации Нью Йорка или Лос Анджелеса автомобилизация достигает фантастических 850-900 автомобилей на тысячу жителей. Однако, уровень автомобилизации по большому счету не важен, важно лишь то, как тот или иной город приспособлен к массовой автомобилизации. Иными словами, самый по-настоящему важный показатель — это соотношение площади улично-дорожной сети к количеству автомобилей, если выражаться проще: сколько асфальта приходится на одну машину в городе.
Города для машин
Самыми автомобилизированными в мире считаются Американские города. Исторически градостроительная политика в США, которая пыталась оптимизировать города к растущей автомобилизации привела к тому, что площадь дорог в крупных американских городах составляет более 30% от общей площади города.  На один автомобиль приходится 100-150 квадратных метров дорог.
Давайте посмотрим, как выглядят города для машин.
Центральная часть таких городов для машин обычно выглядят вот так:
Высокая автомобилизация требует большое количество парковочного пространства.
А центры таких городов обычно бывают малонаселены и состоят из офисов и парковок.
Дорожная инфраструктура с высокой пропускной способностью пронизывает весь город, развязки и эстакады везде.
У городов, приспособленных для автомобилей есть одна особенность, такие города растут в ширь с низкой плотностью застройки.
Из-за этой особенности такие города очень сложно обеспечить качественным общественным транспортом. Соответственно если житель не имеет машины или не умеет водить, то жизнь у такого жителя не очень комфортная.
Однако все эти меры все равно не спасают города от пробок. К примеру крупные американские города ежегодно бьют антирекорды по уровню заторов на дорогах.
Что же у нас в Баку?
Баку, как и практически все бывшие советские города не проектировался под высокий уровень автомобилизации. Тогда наивно считалось, что в 21 веке уровень автомобилизации в Советском Союзе едва ли превысит 150 машин на тысячу человек. Улично-дорожная сеть и застройка городов проектировалась в соответствии с этим расчетом.
После падения СССР в Баку начался новый строительный бум: центральная часть города уплотнялась, а периферия активно и хаотично разрасталась в ширь. Одновременно росла и автомобилизация и за 20 лет увеличилась в 5-6 раз. На данный момент в большинстве вывших советских городах плотность дорожной сети 25-30 квадратных метра на одну машину, то есть чуть больше собственной площади автомобиля. Напомню, что в городе для машин этот показатель должен быть выше 100.
Это городское ядро Баку, практически вся активность сосредоточенна здесь. Плотность улично-дорожной сети тут, несмотря на попытки расширения в последние 10 лет не очень высокая.
А так выглядит реальная Бакинская агломерация
Настоящая проблема транспорта Баку — это хаотичный рост городских пригородных территорий. В настоящее время административная территория города составляет 2,188 квадратных километров, но это далеко не все. Значительная часть Абшеронского района и город Сумгаит фактически составляют единую агломерацию с Баку. Плотность населения по всей агломерации невероятно разная. Если в центральная часть Баку, то есть городское ядро имеет плотность населения около 10 тысяч человек на 1 квадратный километр (как в Европе), то в остальной части агломерации плотность в среднем в десятки раз ниже, 600-700 человек на квадратный километр (как в пригородах Американских городов).
На данный момент тотальных транспортный коллапс в Баку сдерживается только тем, что жители пригородов Баку не имеют возможность массовым образом покупать машины. Люди, живущие в пригородах вынуждены пользоваться очень некачественным, опасным и неудобным общественным транспортом, и ужасной пешеходной инфраструктурой.
Можно ли Баку приспособить к массовой автомобилизации?
Если отвечать коротко: нет.
Не помогут и никакие попытки оптимизировать и локально увеличить пропускную способность дорог. Также полезно понимать, что все попытки увеличить пропускную способность улиц и проспектов, которые мы наблюдали последние лет 10, имеют довольно скромное влияние на размер улично-дорожной сети. И даже если наша дорожная полиция в один день станет примерной, начнет штрафовать всех нарушителей и идеально регулировать движение, это тоже делу не поможет. Точнее говоря временный эффект от таких мер конечно будет, но в последствии заторы снова вернутся на улицы города. Больше дорог приводит еще больше машин на улицы города. В науке этот феномен хорошо изучен и называется спровоцированным спросом.
Для того, чтобы оптимизировать город даже к нынешнему уровню автомобилизации надо массовым образом сносить сложившуюся застройку городского ядра. Реальный эффект имели бы проекты по строительству постностью новых дорог, например, таких как Бакинская Кольцевая Магистраль или же Зыхское шоссе. Но таких проектов мало, и они крайне дороги. Чтобы увеличить количество таких действительно новых дорог пришлось бы изрядно разрушить город.
Что делать?
Нельзя сказать, что дороги строить не надо. Надо строить такую дорожную инфраструктуру, чтобы было возможно отводить транзитный поток автомобилей от центра города. Кроме того, нужно улучшать связанность улично-дорожной сети, чтобы автомобили не накручивали лишние километры, загружая основные артерии города.
Ну и наконец надо понять основной постулат современной транспортной политики, который можно охарактеризовать как «политику кнута и пряника». В данном случае «кнут» ограничение автомобилей путем удорожания цены их использования, например, реально платная парковка. «Пряником» же выступает качественное улучшение общественного транспорта, его интегрированность и удобство. При этом надо еще и улучшать пешеходную инфраструктуру, без которой городской мобильность не существует.