Demək olar ki, hər bir şəhər sakini nəqliyyat problemləri ilə üzləşir, çünki insanlar A nöqtəsindən B nöqtəsinə getmək üçün ya şəxsi (avtomobil, velosiped və s.), ya da ictimai nəqliyyatdan istifadə edir. Əksər insanlar isə təyinat nöqtəsinə piyada yollanır. Buna görə də təkcə nəqliyyatı deyil, şəhər mobilliyi ilə bağlı problemləri müzakirə etmək lazımdır.
Nəqliyyat problemlərinin başqa bir cəhəti isə odur ki, problemlərin həll edilməsi yönümündə hər kəsin öz şəxsi fikri var. İnsanlar tıxac, yolların keyfiyyəti, avtomobil dayanacaqlarının az olmasını, ictimai nəqliyyatın aşağı keyfiyyətini əsas problem kimi görürlər. Çoxları problemin həlli yolunu yolların genişləndirilməsi, işıqforsuz avtomagistralların inşası, avtomobil dayanacaqlarının sayının əhəmiyyətli dərəcədə artırılmasında görür. Bir çoxları isə düşünür ki, şəhərsalınma reqlamentlərinin son 15-20 ildə pozulması da problemin səbəbləri sırasındadır.
Əslində, bu problemlər təkcə Bakıda deyil, dünyanın digər böyük şəhərlərində də müşahidə olunur. Bununla belə, məlum tarixi proseslərlə əlaqədar bu problemlər son 15 il ərzində aktuallaşıb. Bakı, digər post-sovet şəhərləri kimi, aşağı avtomobilizasiya səviyyəsi olan inkişaf etmiş ictimai nəqliyyat infrastrukturlu şəhərdən ictimai nəqliyyat səviyyəsi deqradasiya etmiş, avtomobil sayı isə sürətlə artan şəhərə çevrilib. Burada bir məqamı da qeyd etmək lazımdır ki, post-sovet ölkələri və sosialist düşərgəsinin başqa ölkələrinin şəhərlərində kütləvi avtomobilləşmə, demək olar ki, 30-40 il gecikib. Belə ki, bu fenomenlə ABŞ hələ ötən yüzilliyin 30-40-cı illərində üzləşib, Qərbi Avropa ölkələri isə kütləvi avtomobilləşmə effektini İkinci Dünya Müharibəsindən sonra dirçəlməyə başlayan zaman, daha dəqiq desək, 50-60-cı illərdən etibarən tam olaraq hiss etmişdir.
Təəssüflər olsun ki, Bakı bir sıra inkişaf etmiş ölkələrin şəhərlərinin buraxdığı səhvləri təkrarlamağa başladı. Avtomobillər üçün salınmayan şəhərlər hər gün küçələrdə gördüyümüz bütün avtomobillərin yükünü daşıya bilməz. Adətən, işgüzar və mədəni aktivlik şəhərlərin mərkəzi hissəsində təmərküzləşir və müəyyən saatlarda çox sayda insan şəhərin mərkəzi hissələrinə çıxmağa çalışır. ABŞ və Qərbi Avropada avtomobilizasiyanın fəsadlarını müxtəlif yollarla aradan qaldırmağa çalışıblar.
Məsələn, ABŞ-da şəhərsalma siyasətində əsas diqqət şəxsi nəqliyyat vasitələrinin mobiilik ehtiyacının qarşılanmasına yönəlmişdi. Belə olan halda ictimai nəqliyyat, demək olar ki, mövcud olmur və ya ondan istifadə etmək səmərəli hesab olunmur. Belə nəqliyyat və şəhərsalma siyasəti nəticəsində şəhərdə binalar sıx tikilir, şəhərkənarı qəsəbələr isə tədricən genişlənir.
Ancaq müasir nəqliyyat elmi bu cür yanaşmanın səhv olduğunu və dağıdıcı effekt daşıdığını hesab edir. Üstəlik, əksər ABŞ şəhərlərində son zamanlarda ictimai nəqliyyatın inkişaf etdirilməsi, şəxsi avtomobillərdən istifadəyə bir sıra məhdudiyyətlərin tətbiq olunması müşahidə olunur. Onlar artıq anlamağa başladılar ki, avtomobillər şəhərdə çox yer tutur, şəhər nəqliyyatının buraxma qabiliyyəti əsasında modifikasiyası isə avtomobilsiz şəhərdə hərəkətin çətinləşməsinə gətirib çıxarır.
Yol infrastrukturunun intensiv şəkildə inşasını aparan Avropa bir gün ayıldı ki, bu “yolun” sonu yoxdur. Yol şəbəkəsinin ucsuz-bucaqsız şəkildə genişləndirilməsi heç də situasiyanın yaxşılaşdırılmasına gətirib çıxara bilməz. Əksinə, yeni yollar salındıqca, onları dolduran nəqliyyat vasitələrinin də sayı artır. Yeni yolun buraxma sürəti bir neçə həftəyə, ən uzağı, bir neçə aya yox səviyyəsinə düşür. Problemin həlli şəxsi avtomobillə hərəkətin cəlbediciliyini aşağı salmaqdır.
Şəxsi avtomobil gündəlik işdən evə, evdən işə daşınma vasitəsi olmamalıdır. Bunun üçün ictimai nəqliyyatdan istifadəyə həvəsləndirmə ilə bağlı işlər aparmaq, iqtisadi, infrastruktur və inzibati metodlarla (ödənişli parkinq, mərkəzi rayonlara ödənişli giriş, piyada zonalarının yaradılması və s.) şəxsi avtomobillərdən istifadənin cəlbediciliyini aşağı salmaq lazımdır. Bundan başqa, alternativ hərəkət üsullarından istifadəni də (məsələn, velosiped və ya piayada hərəkət) genişləndirmək zəruridir.
Bakının nəqliyyat siyasəti necə olmalıdır?
Konseptual cavab kifayət qədər bəsitdir: müasir nəqliyyat elmindən bəhrələnmək, Avropa ölkələrində tətbiq olunan sınanmış prinsiplərdən istifadə etmək lazımdır. İlk növbədə ictimai nəqliyyatı inkişaf etdirmək, eyni zamanda, şəxsi avtomobildən istifadə hallarını azaltmaq üçün bir sıra tədbirlər görmək lazımdır. Eyni zamanda, şəhərdə piyada və ya velosipedlə hərəkəti asanlaşdırmaq vacibdir. Şəhər insanlar üçün salınır, maşınlar üçün yox.
Anlamaq lazımdır ki, nəqliyyat tıxacları sırf həndəsi problemdir, maşınlar o qədər çoxdur ki, sadəcə, şəhərə sığmır. Sürücülər tıxacsız Bakı küçələrini – o “xoşbəxt günü” heç vaxt görməyəcək. Ona görə yox ki, bizim sürücülər yol hərəkəti qaydalarını kütləvi şəkildə pozur, ona görə yox ki, şəhərdə yol hərəkətinin təşkili axsayır. Bunun bir başlıca səbəbi yol sahələrinin sürücülərə kifayət etməməsidir. İlk iki səbəb də müəyyən mənada önəm kəsb edir, habelə əksər hallarda onlar elə küçə-yol şəbəkəsi resurslarının məhdud olmasından qaynaqlanır.
Bu sahə ilə bağlı məlumatlı insanlar mənimlə razı olmaya bilər. Deyə bilərlər ki, inkişaf etmiş ölkələrlə müqayisədə, Bakıda avtomobillərin sayı elə də çox deyil. Bəli, burada müəyyən həqiqət var. Hazırda Bakıda hər 1000 nəfərə 250-300 avtomobil düşür ki, bu, iri Avropa şəhərləri ilə müqayisədə bir qədər aşağı göstəricidir. Hərçənd, ümumi götürdükdə avtomobilizasiya səviyyəsi o qədər də böyük önəm kəsb etmir, vacib olan şərt bu və ya digər şəhərin kütləvi avtomobilizasiyaya hazır olub-olmamasıdır. Başqa sözlə desək, ən zəruri göstərici avtomobil sayı ilə küçə-yol şəbəkəsi sahəsinin nisbətidir. Daha sadə dillə desək: şəhərdə bir maşına nə qədər asfalt yol düşür.
Yolların buraxma qabiliyyətini optimallaşdırmaq və lokal şəkildə artırmaq cəhdləri kömək etməyəcək. Bir məsələni da anlamaq vacibdir ki, son 10 il ərzində müşahidə etdiyimiz küçələrin və prospektlərin buraxma qabiliyyətinin artırılması cəhdləri küçə-yol şəbəkəsinin ölçüsünə cüzi təsir göstərib. Bizim yol polisi günlərin bir gün bütün yol hərəkəti qaydalarını pozanları cərimələməyə, nəqliyyatın hərəkətini ideal şəkildə nimzalamağa başlasa belə, bu, məsələni həll etməyə kömək etməyəcək. Daha dəqiq desək, belə tədbirlər müvəqqəti effektiv olacaq, lakin çox keçmədən tıxaclar yenidən Bakı küçələrinə qayıdacaq. Yol nə qədər çox olsa, maşın da bir o qədər çox olacaq. Elmdə bu fenomen hərtərəfli şəkildə tədqiq olunub və onu süni şəkildə yaradılmış tələbat adlandırırlar.
Şəhərdə avtomobilizasiya səviyyəsini optimallaşdırmaq üçün şəhər mərkəzində kütləvi söküntü işlərinin aparılması tələb olunur. Tamamilə yeni yolların salınması ilə bağlı layihələr isə real nəticələr verə bilər. Belə yollara misal kimi, Bakı Dairəvi magistralı və ya Zığ şosesini göstərmək olar. Ancaq belə layihələrin sayı barmaqla sayılacaq qədərdir və çox baha başa gəlir. Üstəlik, belə tam yeni yolların salınması üçün şəhərin böyük hissəsində söküntü aparmağa ehtiyac yaranar. Elə yol infrastrukturu qurmaq lazımdır ki, tranzit avtomobillərin axını şəhər mərkəzindən yan keçsin. Bundan başqa, avtomobillərin əlavə kilometrlər qət etməməsi və şəhərin əsas arteriyalarını doldurmaması üçün yollar arasında qarşılıqlı əlaqəni yaxşılaşdırmaq lazımdır.
Şəxsi nəqliyyat vasitələrindən istifadənin azaldılması üçün təbdirlər
Qaynar saatlarda işgüzar səfərlərin əsas istiqaməti şəhərkənarı rayonlardan şəhər mərkəzinə doğru olur. Bununla yanaşı, işgüzar mərkəzlərin sıx yerləşdiyi ərazilərdə parkinqlə bağlı çətinliklər yaşanır ki, bu nəqliyyatın hərəkəti ilə bağlı vəziyyəti daha da kəskinləşdirir.
Şəxsi avtomobildə hərəkətin de-stimullaşdırılması (həvəsdən salınması) ilə bağlı müxtəlif metodlar var. Onlardan ən effektivləri iqtisadi metodlardır. Əksər iri şəhərlərdə iqtisadi məhdudlaşdırıcı tədbirlərə şəhər küçələrində ödənişli parkinqin tətbiqi daxildir. Buna London və Sinqapuru misal göstərmək olar, ödənişli parkinq yerləri ilə yanaşı, mərkəzi rayonlara giriş ödənişlidir. Belə məhdudiyyətlərin tətbiqində məqsəd ilk növbədə pul toplamaq yox, şəhər mərkəzinə avtomobil axınını azaltmaqdır. Toplanan vəsait şəhərin abadlaşdırılmasına və ictimai nəqliyyatın maliyyələşdirilməsinə yönəlir.
Piyada infrastrukturunun yaxşılaşdırılması
Hal-hazırda şəhər piyadalar üçün əlverişli deyil. Dağınıq səkilərə, piyada yollarında duran avtomobillərə, yüksək maneələrə, əlilliyi olan şəxslər və uşaq arabası ilə hərəkət edən insanlar üçün praktiki olaraq əlverişsiz olan yeraltı və yerüstü piyada keçidlərinə tez-tez rast gəlirik. Maşınlarla insanların toqquşmasının şahidi oluruq və bu toqquşmalardan birmənalı olaraq avtomobillər qalib ayrılır.İnsanları qısa məsafələrə avtomobillə yox, piyada hərəkət etməyə həvəsləndirmək üçün maneəsiz mühitin yaradılmasından tutmuş, küçələrdə nəqliyyat axının azaldılmasına kimi, bir sıra kompleks tədbirlər görmək lazımdır.

Almost every resident of a large city is confronted with transport since any movement of a person from point A to point B is a trip on a personal or public transport, or by walking and cycling. Therefore, it is necessary to discuss not just transport, but general problems of urban mobility.
Another feature of transport problems is that almost everyone has their own opinion about how to deal with them. People consider traffic jams, quality of roads, lack of parking spaces, poor quality of public transport as the main problems. Many of them see the solution in the expansion of roads, the construction of junctions and the creation of a large number of parking spaces. Many believe that the violation of town planning regulations in the last 15-20 years is also the cause of problems.
It should be noted that Baku is far from being unique in its problems, but due to well-known historical circumstances, these problems have become relevant only in the last 15 years. Baku (as well as other post-Soviet cities) has gone from a city with developed public transport infrastructure and with a low level of car ownership to a city with a degraded public transport with a rapidly growing number of cars. Here we must especially emphasize the mass motorization, with which the cities of the former Soviet Union and the countries of the socialist camp faced with a delay of 30-40 years. Thus, this phenomenon was observed in the USA already in the 30s-40s of the 20th century, and the countries of Western Europe fully felt the effect of mass motorization in the 1950s-60s, as they began to recover from the consequences of World War II.
Unfortunately, Baku began to repeat practically the same mistakes that were in the cities of the developed countries. Cities that were originally built not for cars, simply could not accommodate all the cars used in the streets every day. One should clearly understand that business and cultural activity is usually concentrated in the central part of cities, and at certain hours many people try to get there right away. The US and Western Europe tackled the consequences of motorization differently.
In the United States, the urban planning policy was aimed at meeting the need for mobility of the population travelling by car. In this situation, public transport is practically absent or inconvenient to use. Because of such transport and urban planning policy, many US cities have low density with growing suburbs also referred to as urban sprawl.
However, modern transport science considers such an approach erroneous and destructive for cities. In addition, in many large American cities recently began to develop public transport and apply restrictive measures against private car usage. It is understood that the cars occupy a lot of urban space and the modification of the city aimed to increase the ability to pass vehicles leads to the fact that it becomes inconvenient to move around without the car.
In Europe, after intensive construction of road infrastructure in the cities, they realized that this was a road to nowhere. The infinite expansion of the road network does not improve the road situation; on the contrary, the more roads are built, the more vehicles appear to fill them. The advantages of the new roads in the form of increased travel speed are fading away for several months, if not weeks. The solution to the problem was to reduce the attractiveness of personal vehicles.
Riding a car should stop being a daily way to travel from home to work. In order to make it work like that, it is necessary to simultaneously increase the attractiveness of public transport and reduce the attractiveness of using a car in the city by economic, infrastructural and administrative methods. This includes but is not limited to introduction paid parking, paid entry to the central areas of the city, the creation of pedestrian areas, etc. Moreover, alternative modes of transportation, which include walking and cycling, must be encouraged.
What should be the transport policy in Baku?
Conceptually, the answer is quite simple: one should do like modern transport science commands, according to the tested principles used in European countries. First of all, it is necessary to develop public transport and at the same time to take a number of measures in order to noticeably reduce the number of trips made with private cars, we also need to make it convenient and pleasant to walk around the city and ride a bicycle. We should build a city for people, not for cars.
It is useful to understand that traffic jams are a purely geometric problem; machines simply do not fit. "Motorized happiness" in Baku will never come. No, not because our drivers massively violate the rules of the road, not because in our city the organization of traffic is lamed in both legs, but because of the fact that there is not enough road space for everyone in Baku. The first two reasons, of course, are also very important, but by and large, they are partially generated by the limited resource of the road network.
Knowledgeable people will object to me: there are not so many cars in Baku, especially when compared with developed countries. Yes, partly it is true, now in Baku, there are about 250-300 cars per thousand people, which is not much less than this indicator in large European cities. However, the level is not that important, it only matters how a particular city is adapted to the mass motorization rate. In other words, a truly important indicator is the ratio of the area of the road network to the number of cars, and if it is simpler to say: how much-asphalted space is there for one car in the city.
No attempt will help to optimize and locally increase the capacity of roads. It is also useful to understand that all attempts to increase the throughput of streets and avenues that we have seen in the last 10 years have a rather modest impact on the area of the road network. Even if our traffic police in one day becomes perfectly efficient, starts to penalize all violators and ideally regulate traffic, this also will not solve the case. The temporary effect of such measures will be there, but subsequently, the congestion will return again to the streets of the city. More roads lead even more cars to the streets of the city. In science, this phenomenon is well studied and is called induced demand.
In order to optimize the city even to the current level of motorization, it is necessary to massively demolish the existing buildings of the urban centre. The real positive effect would have happened with the construction of completely new roads, such as, for example, the Baku Ring Highway or the Zikh highway. However, such projects are few, they are extremely expensive. To increase the number of such new roads, one would have had to pretty much destroy the city. I don’t claim that it is not necessary to build roads. It is necessary to build such a road infrastructure so that it is possible to divert the transit flow of cars from the city centre. In addition, it is necessary to improve the connectivity of the road network so that cars do not wind extra kilometres, loading the main arteries of the city.
Discouragement of private car use
The large share of trips made during peak hours is business trips from residential zones and suburbs to the central areas of the city (the so-called commuting). At the same time, there are parking difficulties in places where business centres are concentrated, which further aggravates the traffic situation.
There are many methods of discouraging trips made on a private car, of which the most effective are economic ones. In most large cities with developed transport, economic restrictive measures are limited to the introduction of paid street parking. Cities like London and Singapore add to the paid parking lots a paid entrance to the central areas, called congestion fee. It should be noted that such restrictions are introduced primarily not to collect money but in order to reduce the flow of cars entering the city centre. The money collected is most often spent on landscaping or financing public transport.
Improving pedestrian infrastructure
At the moment, it is inconvenient to walk around Baku, the city simply does not have access to hiking. We often see broken sidewalks, cars parked on sidewalks, high curbs, frequently underground and above-ground crossings, which are almost irresistible for people with disabilities or women travelling child strollers. We observe the collision of cars and people and often see cars win. We must take a whole range of measures, starting with creating a barrier-free environment, ending with a decrease in traffic on the streets, in order to create a desire for people to walk more in the city rather than drive a car even for short distances.