Azərbaycan Milli Avtomobil Klubu (AMAK) Azərbaycan Jurnalistlər Şəbəkəsi İctimai Birliyi ilə birgə mətbuat nümayəndələrinin iştirakı ilə “Əlilliyi olan şəxslər üçün müvəkkillik prosesində KİV-lərin rolu” mövzusunda maarifləndirici seminar təşkil edib. ADA Universitetində baş tutan seminarda jurnalistlərə “Əlilliyi olan şəxslərə yanaşma modelləri, terminologiya” “Əlilliyi olan şəxslərin qarşılaşdığı maneələr və onları yaradan səbəblər”, “KİV nümayəndələri əlilliyi olan şəxslərin müvəkkili kimi”, “Əlilliyi olan şəxslərin hüquqları haqqında Konvensiya” barədə geniş məlumat verilmiş və müzakirələr aparılmışdır.
Seminar AMAK-ın “Azərbaycanda əlilliyi olan insanlar üçün müyəssər nəqliyyat: məlumatların toplanması, təkliflər paketinin hazırlanması” layihəsi çərçivəsində təşkil olunub. Bu ilin sentyabr ayında start verilən yeni tədqiqat layihəsinin əsas məqsədi əlilliyi olan şəxslərin nəqliyyatda müyəssərliklə bağlı gündəlik həyatda üzləşdikləri çətinlikləri müəyyənləşdirmək, mövcud boşluqları müəyyən etməklə nəticələrin qiymətləndirilməsi əsasında təkliflər paketi hazırlamaqdır.
İnteraktiv formatda keçirilən seminarda bu sahə üzrə ixtisaslaşmış ekspert və mütəxəssislər jurnalistləri mövzu ilə bağlı maarifləndirib və əlilliyi olan şəxslər üçün müvəkkillik prosesində medianın rolunun qabardılmasının mühüm olmasını vurğulayıblar.

Азербайджанский Национальный Автомобильный Клуб (AMAK) совместно с Общественным объединением сети журналистов Азербайджана организовал образовательный семинар «Роль СМИ в процессе формирования доступной среды для людей с ограниченными возможностями». В Университете АДА журналистам была предоставлена обширная информация по поводу «моделей подхода, терминологии в отношении к людям с ограниченными возможностями», по темам «Препятствия для инвалидов и их причины», «СМИ как представители инвалидов» и «Конвенция о правах инвалидов», были проведены обсуждения.
В рамках проекта АМАК был организован семинар «Доступный транспорт для людей с ограниченными возможностями в Азербайджане: сбор данных, подготовка пакета предложений». Основная цель нового исследовательского проекта, начатого в сентябре этого года, — выявить проблемы касательно доступности транспорта для людей с ограниченными возможностями, с которыми они сталкиваются в своей повседневной жизни, и разработать пакет предложений, основанный на результатах оценки существующих пробелов.
На семинарах, проведенных в интерактивном формате, специалисты в этой области отметили важность просвещения журналистов по этой теме и подчеркнули важность поощрения роли средств массовой информации в информационно-пропагандистском процессе для людей с ограниченными возможностями.