Gəncədə əlilliyi olan şəxslərin ictimai nəqliyyatdan istifadəsində yaranan çətinliklər müzakirə olunub
13 December 2017 - LAYİHƏLƏR
Gəncədə “Əlilliyi olan insanların ictimai nəqliyyatdakı müyəssərliyi” müzakirə edilib. Aparılan sosial sorğunun nəticələri açıqlanıb və məlum olub ki, şəhərin avtomobil yolları və səkilərinə əlillərin çıxışı ürəkaçan səviyyədə deyil.
Sosioloji sorğu Gəncədə “Əlil şəxslərin A məntəqəsindən B məntəqəsinə gedərkən üzləşdiyi çətinliklər” istiqamətində aparılıb. Sorğuda şəhər Təhsil İdarəsi, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi nazirliyinin Gəncə şəhər Nizami və Kəpəz rayon şöbələri, habelə şəhərdə fəaliyyət göstərən müxtəlif İctimai Birlik və Reabilitasiya Mərkəzlərinin nümayəndələri iştirak ediblər.
Vəfa Hüseynli - Azərbaycan Milli Avtomobil Klubunun layihələr üzrə rəhbəri: “Məqsəd əlilliyi olan insanların hərəkət zamanı üzləşdiyi çətinliklər: bu olsun nəqliyyatdakı infrastruktur, bu olsun insanların onlara olan münasibəti, stereotiplər, xoşagəlməz baxışlar və sair. Bütün bunların analizini aparıb, fikirlərini öyrənirik və bunun əsasında biz hesabat və təkliflər toplusu hazırlayacağıq”.
Elmira İsmayılova - "Əlil Qadınlar” İctimai Birliyinin Gəncə şəhər şöbəsinin sədri: “Bizim sorğuda 200 nəfər iştirak edib. 100 əlil, 100 valideyn və ya onlara baxan şəxsə bu sual ünvanlanıb. Sorğunun nəticəsinə uyğun olaraq deyə bilərik ki, yeni binalarda onlar üçün hər cür şərait yaradılsa da, köhnə binalarda və ictimai nəqliyyatda bu problem olaraq qalır”.
Əlillərin şəhərdə hərəkətini məhdudlaşdıran amillərdən biri də pandusların olduqca az olması, olanların da standartlara tam cavab verməməsi göstərilir. O ki qaldı əlillərin ictimai nəqliyyatdan istifadəsinin əlçatan olmasına...
Ceyhun Əliyev - Gəncə Avtomobil Nəqliyyatı ilə Sərnişindaşıma İdarəsinin hüquqşünası: “2018-ci ildən etibarən Gəncə şəhərində xüsusi avtobuslar tətbiq olunacaq. Bu avtobuslarda əlillər və sağlamlıq imkanları məhdud şəxslər üçün müəyyən imkanlar təmin olunacaq ki, əlillərimiz də onlardan istifadə edə bilsin. Həmçinin avtobuslarda intellektual idarəetmə sisteminin tətbiqi də gözlənilir”.
Əlillərin cəmiyyətə inteqrasiyasını təmin etmək üçün müxtəlif işlər görülsə də, hələ ki, istənilən nəticəni əldə etmək mümkün olmayıb.

The difficulties of using public transport by disabled people were discussed in Ganja
Also, the problem of “Accessibility of public transport among people with disabilities” was discussed in Ganja. The results of the social survey were announced, through the results of the survey it was found that access to roads and pavements for disabled people in the city is not at the appropriate level.
Sociological survey called “Problems faced by people with disabilities when moving from point A to point B” was held in Ganja. » Representatives of the Department of Urban Education, Nizami and Kapaz district departments of the Ministry of Labor and Social Protection of Population, as well as representatives of various public associations and rehabilitation centers of the city took part in the survey.
Vafa Huseynli, Project Manager of Azerbaijan National Automobile Club: “The goal of the project is to identify the difficulties faced by people with disabilities during movement: transport infrastructure, people’s attitudes, stereotypes, hostile looks and so on. We analyze everything, and on this basis we prepare a series of reports and proposals”.
Elmira Ismayilova, Chairman of “Disabled Women” Public Union’s Ganja City Department: “The poll involved 200 people. 100 individuals with disabilities, 100 parents or nurses looking after them. As a result of the survey, it can be said that, despite all the conditions made for them in new buildings, this problem still remains in the old buildings and in public transport”.
One of the factors limiting the mobility of disabled people in the city is a limited number of wheelchair ramps and their non-conformity with the standards. As for the use of public transport, accessible to disabled people…
Jeyhun Aliyev, Lawyer of the Department of Motor Transport and Passenger Transport of Ganja City: “Special buses will be introduced in Ganja in 2018. These buses will be organized in such a way as to provide opportunities for disabled people. It is also expected that an intelligent management system will be implemented in buses”.
Although various efforts have been made to ensure the integration of disabled people into society, no tangible results have been achieved so far.