Gəncədə əlilliyi olan şəxslərin ictimai nəqliyyatdan istifadəsində yaranan çətinliklər müzakirə olunub
13 December 2017 - LAYİHƏLƏR
Gəncədə “Əlilliyi olan insanların ictimai nəqliyyatdakı müyəssərliyi” müzakirə edilib. Aparılan sosial sorğunun nəticələri açıqlanıb və məlum olub ki, şəhərin avtomobil yolları və səkilərinə əlillərin çıxışı ürəkaçan səviyyədə deyil.
Sosioloji sorğu Gəncədə “Əlil şəxslərin A məntəqəsindən B məntəqəsinə gedərkən üzləşdiyi çətinliklər” istiqamətində aparılıb. Sorğuda şəhər Təhsil İdarəsi, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi nazirliyinin Gəncə şəhər Nizami və Kəpəz rayon şöbələri, habelə şəhərdə fəaliyyət göstərən müxtəlif İctimai Birlik və Reabilitasiya Mərkəzlərinin nümayəndələri iştirak ediblər.
Vəfa Hüseynli - Azərbaycan Milli Avtomobil Klubunun layihələr üzrə rəhbəri: “Məqsəd əlilliyi olan insanların hərəkət zamanı üzləşdiyi çətinliklər: bu olsun nəqliyyatdakı infrastruktur, bu olsun insanların onlara olan münasibəti, stereotiplər, xoşagəlməz baxışlar və sair. Bütün bunların analizini aparıb, fikirlərini öyrənirik və bunun əsasında biz hesabat və təkliflər toplusu hazırlayacağıq”.
Elmira İsmayılova - "Əlil Qadınlar” İctimai Birliyinin Gəncə şəhər şöbəsinin sədri: “Bizim sorğuda 200 nəfər iştirak edib. 100 əlil, 100 valideyn və ya onlara baxan şəxsə bu sual ünvanlanıb. Sorğunun nəticəsinə uyğun olaraq deyə bilərik ki, yeni binalarda onlar üçün hər cür şərait yaradılsa da, köhnə binalarda və ictimai nəqliyyatda bu problem olaraq qalır”.
Əlillərin şəhərdə hərəkətini məhdudlaşdıran amillərdən biri də pandusların olduqca az olması, olanların da standartlara tam cavab verməməsi göstərilir. O ki qaldı əlillərin ictimai nəqliyyatdan istifadəsinin əlçatan olmasına...
Ceyhun Əliyev - Gəncə Avtomobil Nəqliyyatı ilə Sərnişindaşıma İdarəsinin hüquqşünası: “2018-ci ildən etibarən Gəncə şəhərində xüsusi avtobuslar tətbiq olunacaq. Bu avtobuslarda əlillər və sağlamlıq imkanları məhdud şəxslər üçün müəyyən imkanlar təmin olunacaq ki, əlillərimiz də onlardan istifadə edə bilsin. Həmçinin avtobuslarda intellektual idarəetmə sisteminin tətbiqi də gözlənilir”.
Əlillərin cəmiyyətə inteqrasiyasını təmin etmək üçün müxtəlif işlər görülsə də, hələ ki, istənilən nəticəni əldə etmək mümkün olmayıb.

В Гяндже обсуждалась проблема «Доступности общественного транспорта среди людей с ограниченными возможностями». Были объявлены результаты социального опроса, по результатам которого было установлено, что доступ инвалидов к автомобильным дорогам и тротуарам в городе не на приличествующем уровне.
Социологический опрос в Гяндже проводился по теме «Проблемы, с которыми сталкиваются люди с ограниченными возможностями при переходе из пункта А в пункт Б». В опросе приняли участие представители Департамента городского образования, отделов Низаминского и Кяпазского районов, Министерства труда и социальной защиты населения, а также различных общественных объединений и реабилитационных центров в городе.
Вафа Гусейнли, руководитель проектов Азербайджанского национального автомобильного клуба: «Целью проекта является выявление трудностей, с которыми сталкиваются люди с ограниченными возможностями при передвижении: это транспортная инфраструктура, отношение людей, стереотипы, неприятные взгляды и так далее. Мы анализируем все и на этой основе подготавливаем пакет докладов и предложений».
Эльмира Исмайлова, председатель Гянджинскогоотделения Общественного Объединения «Женщины с ограниченными возможностями»: «В опросе приняли участие 200 человек. 100 вопросов было задано людям с ограниченными возможностями и 100 вопросов их родителям, либо ухаживающим за ними людям. В результате опроса можно сказать, что, несмотря на все условия, созданные для них в новых зданиях, эта проблема по-прежнему актуальна в старых зданиях и в общественном транспорте”.
Одним из факторов, ограничивающих мобильность инвалидов в городе, является, ограниченное количество пандусов либо их несоответствие пандусов стандартам. Что касается доступности общественного транспорта, используемого людьми с ограниченными возможностями ...
Джейхун Алиев, адвокат отдела автомобильного и пассажирского транспорта города Гянджа: «С 2018 года в Гяндже будут введены в эксплуатацию специальные автобусы. Эти автобусы будут организованы таким образом, чтобы создать условия для людей с ограниченными возможностями. Также ожидается, что в автобусах будет внедрена интеллектуальная система управления».
Хотя были предприняты различные усилия для обеспечения интеграции инвалидов в общество, желаемых результатов пока не достигнуто.