“Azərbaycan Milli Avtomobil Klubu” (AMAK) Ictimai Birliyi Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında QHT-lərə Dövlət Dəstəyi Şurasının maliyyə dəstəyi ilə “İntellektual oyun-müsabiqə vasitəsilə məcburi köçkün məktəblərində yol təhlükəsizliyinin profilaktikası” layihəsinin icrasını davam etdirir.
24 İyul 2018-ci il tarixində “Azərbaycan Milli Avtomobil Klubu” (AMAK) Ictimai Birliyi Binəqədi rayon, Gənclər evində 10 məcburi köçkün məktəblərin təmsil edən Ağdam, Cəbrayıl, Füzuli, Xocavənd, Xocalı, Kəlbəcər, Qubadlı, Laçın, Şuşa və Zəngilan rayon məcburi köçkün məktəbləri arasında 10 potensial müsabiqə iştirakçı-komandalar (hər komandada 5 şagird olmaqla) yarış müsabiqəsinə start verdi.
Yol təhlükəsizliyi mövzusunda 50 sualdan ibarət rəngli şəkillərlə və yol nişanları ilə oyun-müsabiqə test sualları ilə tərtib edilmiş vərəqlər bütün komandalara paylanıldı.Komandalara vaxt verildi və həmin vaxtda test suallarını cavablandırmaq tapşırıldı.Hər 10 komandanın 5 nəfərdən ibarət olan üzvləri çox rahat şəkildə həmin sualları cavablandırdılar.Komandalar yol təhlükəsizliyi ilə hazırlanmış test-suallara böyük həvəslə hazırlaşdıqları hiss olunurdu.Komandalar verilmiş vaxt ərzində test-sualları cavablandırıb münsiflərə təqdim etdilər.Münsiflərin nəzarəti ilə aparılan test-sualların cavablarının dəqiqliyi ümumi rəydən sonra müəyyən ediləcək. Müəyyən edildikdən sonra təyin edilmiş növbəti yekun tədbirdə komandaların I,II,III-cü yerlərin qalıbləri elan ediləcək.Yekun tədbir 7 avqust tarixdə bütün komandaların iştirakı ilə keçirilməsi nəzərdə tutulub.Qaliblərə qiymətli hədiyyələr və Diplomlar təqdim ediləcək.
Tədbir günü müxtəlif Dövlət qurumlarından,Bakı şəhəri,Baş Polis İdarəsi İctimai Təhlükəsizlik İdarəsinin yetkinlik yaşına çatmayanların profilaktik işin təşkili bölməsinin rəisi Polis Polkovnik-Leytenantı Ömərova Məryəm,Baş İnspektor Polis-Mayoru Ələkbərova Kəmalə, Binəqədi rayon,Gənclər İdman İdarəsindən Usubova Ülviyyə, Həyat humanitar dəstək İctimai Birliyin sədri Allahverənov Azər, AMAK İctimai Birliyinin nümayəndəsi Pənahova Gülnarə və məktəb direktorları,valideyinlər,məsul şəxslər və məktəblilər iştirak etdilər.

As part of its Road Safety activities, National Automobile Club of Azerbaijan (AMAK) continues the implementation of project on “Road Safety at Schools of Internally Displaced People (IDPs) via its “Intellectual Game - Competition” with the support of the Council on State Support to NGOs under the auspices of the President of the Republic of Azerbaijan.
AMAK launched the competition on July 24, 2018 at Youth House of Binagadi region. 10 schools that represented Aghdam, Jabrayil, Fuzuli, Khojavend, Khojali, Kelbejer, Qubadli, Lachin, Shusha and Zangilan regions took part in the competition and 10 teams (5 students in each team) were selected.
Each team was distributed with quizzes comprising of 50 questions with images of road signs. Teams had to answer these question in the certain period of time. It was clear that all the participating teams has been preparing for these competitions with great enthusiasm. Teams gave their answers to the assigned questions and presented them to the jury. The results of the answers will be determined after the general review of the jury. Once the results are ready, a final meeting with participation of all teams will be held on August 7, where the I, II, and III places will be announced. Winners will be awarded with gifts and diplomas.
Some representatives of government agencies, such as Chief of the Department of Preventive Work in Juvenile Delinquency of Public Security Department of Baku City Police Department, colonel-lieutenant Omarova Maryam will participate in the final event of the project. Chief Inspector major Alakbarova Kamala, Ulviyya Usubova from Youth Sport organization of Binagadi region, the chairman of Hayat Humanitarian Organization Allahveranov Azar, Road Safety Projects and Training Manager of AMAK Panahova Gulnara and school directors, parents, related people and students took part on the event.