Yerli küçələr üçün nəqliyyat axınının bərabərliyi və müntəzəmliyi onun sürətindən daha əhəmiyyətlidir, əgər sürücülər svetoforda dayanmırlarsa deməli növbəti döngədə mütləq dayanıb vaxt itirəcəklər. Axının bərabərliyinə və müntəzəmliyinə həm də düzgün nizamlanmış svetoforlar vasitəsi ilə və axının dozalarla keçməsi ilə nail olmaq olar.
İnkişaf etmiş ölkələrdə iki növ yollar var: yerli yol şəbəkəsi və magistral yollar (highway) və onlar heç bir halda bir biri ilə qarışmır. Bunlar bir birində prinsipial olaraq fərqlənir və bir biri ilə ayrı şlüzlarla (giriş və çıxışlarla) birləşdirilir.
İnkişaf etmiş dövlətlərdə yerli yol şəbəkəsində sürəti necə azaldırlar? Məsələ ondadır ki, sürətli magistral yollarda sürəti mümkün qədər yüksək saxlamağa çalışırlar, yerli küçələrdə isə əksinə. Bu məqalə səkiləri, velosiped zolaqları olan, uşaqlar hərəkət edən yerli yollar haqqındadır.
Avtomobillərin təxminən 100 yaşı var və bu nisbətən qısa zamanda insan bir canlı məxluq olaraq avtomobilə tam olaraq alışa bilməyib. Təbiyyətdə çox uca səslər olmur, əcdadlarımızın eşitdiyi ən uca səs ildırım səsidir. Təbiətdə həmçinin çox sürətli hərəkət edən məxluqlar da yoxdur ən surətli heyvanlar bəbirlər və yırtıcı quşlardır. İnsan psixikasında minilliklərlə əmələ gələn vərdişlər vardır, məsələn biz sürətlə herəkət edən obyektlərdən təhtəlşüur şəkildə qorxuruq. Psixoloqlar müəyyən ediblər ki, insanlar özündən 10 dəfə daha sürətli hərəkət edən obyekti görəndə bu depressiv vəziyyət yaradır. İnsan orta hesabla saatda 5 kilomert sürətlə hərəkət edir və o deməkdir ki, 50 km/s-la hərəkər edən avtomobil daha rahat qəbul ediləcək. Bu səbəbdən Avropa İttifaqında yerli yollar üçün qəbul edilən sürət məhbudiyyəti məhz bu qədərdir. Orada insanların depressiv vəziyyətdə olmasını istəmirlər və buna görə də avtomobillərin və insanların olduğu yollarda bu sürət məhdudiyyəti var.
Psixoloji diskomfortdan əlavə yaşayış zonalarında olna yüksək sürət yol-nəqliyyat nəticəsində baş vermiş ölümlərin də statistikasını artırır. 50 km/s-dan sonra hər əlavə 5 km/s həlak olmaq ehtimalınl iki dəfə artırır. İnkişaf etmiş dövlətlərdə sırf yaşayış zonası olan küçələrdə hərəkət sürətini 30 km/s qədər azaldırlar. Mərkəzi küçələrdə isə məhdudiyyət 50 km/s olur.
Şəhər küçələrində sürəti məhdudlarışdırmaq və intensivliyi azaltmaq üçün alətlərə ədəbiyatda nəqliyyat axınının sakitləşdirilməsi deyilir. Bu haqqda ətraflı. Əksər hallarda mövcud küçə şəbəkəsini dəyişmək mümkün olmur, lakin sürətlərin azaldılması və yol hərəkətinin təşkilinin optimallaşdırılması üçün bir sıra alət və metodlar vardır.
Nəqliyyat axınının “sakitləşdirilməsi” üsuları əhalinin sıx yaşadığı, binaların və kvartalların ətrafında piyada hərəkətinin təhlükəsizliyini və rahatlığını təmin etmək üçün tətbiq olunur.
Eyni zamanda bu metodların tətbiqi nəqliyyat axının yaratdığı səs çirklənməsinin və havaya buraxılan zərərli qazların həcmini də azaldır. Hərəkət sürətinin azaldılması üçün infrastruktur, normativ-hüquqi və vizual vasitələrin tətbiqi yol nəqliyyat hadisələrinin sayını 18-60 faizə qədər azaldır.
Ekpertlər qeyd edirlər ki, bütün bu tədbirlər yol polisinin effektiv işini lazımsız etmir və ən vacib məsələ təhlükəli yerlərdə kameraların mövcudluğudur.
Yuxarıda şəhərlərdə hərəkət sürətinin 50 km/s qədər azaldırması üçün iki əsəs şərt görtərilmişdir:
- Piyadaların psixoloji diskomfortunun istisna edilməsi
- Yol-nəqliyyat hadisələrinin sayinın azaldılması
Lakin üçüncü səbəb də var – küçə şəbəkəsinin buraxılış qabiliyyətinin artırılması. Buraxılış qabiliyyəti (hərəkətin intensivliyi) saatda 40 kilometrə qədər artıq. 40 km/s sürətindən sonra isə buraxılış qabiliyyəti azalmağa başlayır, çünki avtomobillər arasında ola ara məsafəsi artmağa başlayır.

For the local street network, the uniformity of the traffic flow is much more important than its speed (if drivers lose time not at the traffic lights, they will lose it later in the traffic jam at the turn). A uniformity can be achieved, including by dosing the flow on properly adjusted traffic lights
In developed countries, there are two types of roads: a local network of roads and highways. These are fundamentally different transport systems connected through separate gateways.
How do developed countries try to reduce the speed of traffic on the local road network? Let's find out together why we need to slow down the speed of cars, and how? The fact is that they try to reduce the speed in the network of local streets - on the highways it is trying to increase it on the contrary. But today we will talk about the local streets, those in the residential area along which sidewalks and bicycle paths are laid, such as where children walk, such as we see from the window of our house.
A car is about 100 years old ... Only a hundred years. Therefore, as a living creature, man could not fully adapt to it in such a short time. In nature there are no loud sounds - the loudest sound that our ancestors usually heard was the sound of thunder. In nature, there was nothing brighter than the Sun or a fire. There are very few fast moving items in it. In the usual wildlife that surrounded our ancestors, the fastest objects were predators - for example leopards, or birds of prey.
In the human psyche, the habits associated with them, which have developed over thousands of years of human history, have remained. In particular, we subconsciously fear fast-moving objects. Psychologists have established that the appearance in the field of view of an object moving 10 times faster than we are moving, causes a depressive state.
A person is moving at a speed of 5 km / h, so the car should not go faster than 50 km / h. Therefore, in residential areas in the EU, this is the limit of speed everywhere. They do not want people in cities to be in a permanent state of depression, so roads, on which there are cars, and people - all have such a limitation.
In addition to psychological discomfort, rapid transport in residential areas significantly increases the sad statistics of road traffic deaths. Every subsequent 5 km / h, starting from 50 km / h, doubles the number of deaths of pedestrians. In developed countries, the speed in a residential area is reduced to 30 km / h, and only central streets left at a speed of 50 km / h.
The measures to limit the speed and traffic intensity (traffic calming, traffic taming) all together are called in the literature "traffic calming". More information on this here. The comfort of the urban environment in certain areas can be improved by limiting the speed and intensity of traffic. In most of the existing cities it is impossible to change the layout of the street network, but the goals can be achieved through a variety of means and methods of organizing traffic.
A combination of these means and methods aimed at "calming down" traffic are usually used on the streets, inter-house and inter-block thoroughfares in residential areas in order to improve the safety and comfort of pedestrian communications.
At the same time, means and methods of "calming down" traffic provide a reduction in traffic noise and harmful emissions. The implementation of regulatory, visual-oriented and physical measures to limit the speed and intensity of traffic usually leads to a reduction in accident rate by 18-60%.
As experts emphasize, all these measures do not in any way abolish the need for competent work of the traffic police - and first of all cameras in the most dangerous places
Two reasons have been noted above, according to which the speed in European cities is limited to 50 km / h:
1) Elimination of psychological discomfort for pedestrians
2) Reducing the number of accidents and the severity of their consequences
But there is a third reason - it's maximizing bandwidth. In fact, the throughput (more precisely, the intensity of the flow) increases with increasing speed from 0 to 40 km / h. But after - starts to decline because of the increase in the dynamic size of cars (static size + safety interval, increasing in proportion to the square of the speed)