Uşaqların həyatını xilas edək!
Azərbaycan Milli Avtomobil Klubu (AMAK) 15 oktyabr 2016-cı il tarixindən Təhlükəsiz və Davamlı Nəqliyyat üzrə Şərq Alyansı (EASST),  FIA Fondu, Böyük Britaniyanın Bakıdakı Səfirliyi, Təhsil Nazirliyi və Azərbaycan Respublikası Dövlət Yol Polisi İdarəsi ilə birgə, Bakının 5 dövlət məktəbi (31, 32, 46, 164 və 258 saylı) və 5 özəl uşaq bağçasında 800-dən çox uşağı əhatə edən və yol hərəkəti təhlükəsizliyi qaydalarının tədrisinə həsr edilən pilot layihəni həyata keçirmişdir. Tədris prosesi ərzində uşaqlar yol hərəkəti təhlükəsiziliyi ilə əlaqədar fəaliyyətlərə – ictimai kampaniyalara, tədris sessiyalarına, Dövlət Yol Polisi əməkdaşlarının da cəlb edildiyi sual-cavab sessiyalarına və yol hərəkəti təhlükəsziliyi ilə əlaqədar müxtəlif mövzular üzrə məktəblərarası yarışmalara cəlb olunmuşlar.
Sözügedən layihənin son mərhələsi olaraq AMAK “Uşaqların həyatını xilas edək!” adlı bir tədbir təşkil etmişdir. Tədbirin məqsədi yarışmalarda qalib məktəblərin şagirdlərini, layihəyə xüsusi maraq göstərərək fərqlənən müəllimləri, eyni zamanda layihənin uğurlu bir hissəsi olan, ADA və Bakı Mühəndislik Universitetlərinin tələbələrini –  könüllü olaraq Yol Hərəkəti Təhlükəsizliyi Təlimçisi vəzifəsini uğurla icra edən gəncləri mükafatlandırmaqdan ibarət idi. AMAK tədbirə uşaqların valideynlərini də dəvət etdi. Eyni zamanda, tədbirin ən vacib məqsədlərindən biri də uşaqlara öyrədilən yol hərəkəti təhlükəsiziliyi üzrə biliklərin təsirini artırmaq, tədrisin davamlılığını təmin etmək və səmərəliliyi artırmaq üçün öyrədilən biliklərin vacibliyini valideynlərə aşılamaq idi.
AMAK, həmçinin, məktəb direktorlarına və direktor müavinlərinə, 46 saylı Məktəbdənkənar Tərbiyə İşi Mərkəzinin direktoruna, Bakı Taksi Xidməti MMC-nin direktoruna, Səhiyyə Nazirliyinə və bağçaların rəhbərliklərinə və öz dəyərli vaxtlarını ayıraraq Klubun uğurunu paylaşmaq üçün tədbirə təşrif buyuran bütün digər qonaqlara ev sahibliyi etməkdən çox şad oldu.
Tədbir AMAK-ın Yol Hərəkəti Təhlükəsizliyi üzrə Layihə və Tədbirlər menecerinin açılış və Bakı məktəblərində yol hərəkəti təhlükəsizliyinin tədrisi barəsindəki qısa nitqi ilə başladı. Çıxış müddətində tədbir iştirakçıları layihə müddətində həyata keçrilən ən əsas fəaliyyətlər, cəlb olunan uşaqlar, müəllimlər, şagirdlər və layihə ilə əlaqədar digər statistik rəqəmlər barəsində informasiya aldılar.
Çıxış Böyük Britaniyanın Azərbaycandakı səfirinin müavini cənab Stefen MakKormik tərəfindən davam etdi. O, səfirliyin yol hərəkəti təhlükəsizliyi ilə bağlı təşəbbüsləri dəstəklədiyini bildirdi. Tədbiri 46 saylı Tədrisdənkənar Tərbiyə Mərkəzinin Yaradıcılıq şöbəsinin müdiri Fəridə Süleymanova və Azərbaycan Dövlət Yol Polis İdarəsinin İctimaiyyətlə Əlaqələr şöbəsinin inspektoru mayor İsa Deistani valideynlərə yol hərəkəti təhlükəsizliyini, tədris və maarifləndirmə prosesində onların fəal iştirakının əhəmiyyətini aşılayan çıxışları ilə davam etdirdilər. Tədbir AMAK Yol Hərəkəti Təhlükəsizliyi Tədris layihəsinin gedişatını əks etdirən videonun nümayişi, şagird, tələbə və müəllimlərin hədiyyə və sertifikatlarla mükafatlandırılma mərasimi və nəhayət, AMAK-ın prezidenti Vüsal Rəcəblinin bu cür Yol Hərəkəti Təhlükəsiziliyi təşəbbüslərinin və buna dövlət dəstəyinin vacibliyini vurğulayan bağlanış çıxışı ilə yekunlaşdırıldı.

For the period of 3 months starting from October 15, 2016 of Azerbaijan National Automobile Club (AMAK), in partnership with Eastern Alliance for Safe and Sustainable Transport (EASST), the FIA Foundation, the British Embassy in Baku, Ministry of Education and State Traffic Police Department of the Republic of Azerbaijan has been implementing its pilot project on road safety education at 5 public schools ( # 31, 32, 46, 164 and 258) and 5 private kindergartens in Baku with a total of 800 children. Throughout the education process children were involved in a number of road safety-related activities — public campaigns, educational sessions, Q&A sessions with involvement of State Road Police representative and competitions among schools on different road safety topics.
As a final stage of the project, AMAK organized “Saving Kids’ Lives”, an event dedicated to awarding to the winners in each competition, motivated and enthusiastic teachers who were actively involved in the education process and contributed to the overall project, as well as students of ADA and Qafqaz universities as volunteering Road Safety trainers who were a vital and very successful part of the project. AMAK also invited children’s parents to the event with the aim of broadening the impact of the knowledge conveyed to children, engage and keep parents responsible in enforcement of this knowledge in order to increase the effectiveness and the impact of the education and ensure sustainability. AMAK was also honored to host directors and deputy directors of each school, director of the Center for Extracurricular Activities # 46, director of Baku Taxi Services LLC, representatives of Ministry of Health, management of kindergartens and many other guests whodevoted their precious time to share the Club’s successes at the event.
The event started with welcome speech by AMAK’s Road Safety Projects and Trainings Manager and a brief on AMAK’s road safety education at schools in Baku and its sustainability. During the brief, event participants received information on key activities implemented throughout the project, number of involved children, teachers, students and other project related statistics.
The speech was accompanied by Mr. Stephen McCormick, Deputy Head of Mission of the British Embassy in Baku who expressed the Embassy’s aim in supporting road safety initiatives. Ms. Farida Suleymanova, Head of Division for Creativity of the Center for Extracurricular Activities # 46 and Major Isa Deistani, Inspector of the Public Relations Division of the State Traffic Police Department of the Republic of Azerbaijan supporting this speech by delivering a strong message to parents on the importance of their active engagement in the road safety education and awareness process. The event was summarized with a video trail on AMAK Road Safety Education Project at schools and certificates and gifts awarding ceremony to children, teachers and volunteer students and a closing speech on the importance of such road safety initiatives and government support by Vusal Rajabli, President of AMAK.
To note, AMAK was founded in 1999 and became an FIA member club in 2015. One of the main goals of AMAK is to actively promote road safety through various research projects, training programs, and educational projects at schools in order to raise awareness among drivers and pedestrians and to improve road safety culture in Azerbaijan.
As a club, AMAK provides its members roadside assistance services, exclusive bonus and discount programs, legal and technical advice on mobility. AMAK is contributing to the development of automobile tourism and club culture in Azerbaijan.