Yol təhlükəsizliyi mövzusunda təqdim olunan işlərin müsabiqəsi keçirilib
1 nömrəli Uşaq-Gənclər İnkişaf Mərkəzində “Azərbaycan Milli Avtomobil Klubu” İctimai Birliyi (AMAK) tərəfindən icra olunan “Yol təhlükəsizliyi məktəblilərin obyektivində” mövzusunda maarifləndirici müsabiqəyə təqdim olunan işlərin qiymətləndirilməsi aparıldı.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında QHT-lərə Dövlət Dəstəyi Şurasının maliyyə dəstəyi və Bakı Şəhəri üzrə Təhsil İdarəsinin köməyi ilə həyata keçirilən layihə çərçivəsində təşkil olunan müsabiqənin məqsədi  orta ümumtəhsil məktəblərində yaradıcı yeniyetmələrin üzə çıxarılmasından ibarətdir. Bu məqsədlə cari ilin sentyabr-oktyabr aylarında 5 nominasiya şəkil, plakat, şüar, yaradıcı əl işi və video  nominasiyaları üzrə keçiriləcək müsabiqənin şərtləri məktəblərə paylanılıb, iştirak etmək istəyən məktəb nümayəndələri ilə müvafiq işlər görülüb və təqdim olunan materiallar AMAK-ın ofisində toplanılıb.
İlkin mərhələdə nəzərdə tutulurdu ki, müsabiqədə Bakı şəhəri üzrə otuza yaxın hədəf məktəbi iştirak etsin. Lakin daha çox məktəbin bu müsabiqədə iştirak niyyətini nəzərə alan layihə qrupu bütün Bakı məktəblərinin bu prosesə qoşulması üçün şərait yaradıb. Qısa müddət ərzində Bakı şəhəri üzrə Təhsil İdarəsinin operativ və fəal dəstəyi sayəsində müsabiqə ilə bağlı elan bütün Bakı məktəblərinə çatdırılıb. Nəticədə müsabiqəyə müxtəlif nominasiya üzrə iki yüzə yaxın iş təqdim olunub.
Müsabiqəyə təqdim olunan işlər qeydiyyata alınaraq, nominasiya üzrə qruplaşdırılıb və müvafiq qaydada kodlaşdırılıb. Bakı şəhər BPİ DYP İdarəsinin İctimai Qurumlarla Əlaqə Bölməsinin rəisi, polis polkovniki Vaqif Əsədovdan, 1 nömrəli Uşaq-Gənclər İnkişaf Mərkəzinin əməkdaşları Fəridə Süleymanova və rəssam Nagiyə Rzayevadan ibarət təşkil olunan münsiflər heyəti tərəfindən müsabiqəyə yekun vurulub. Müsabiqəyə təqdim edilən işlər hər nominasiya üzrə ayrı-ayrılıqda qiymətləndirilib  müvafiq yerlərə layiq görülüb. Hər nominasiya üzrə 1-3 yerlərə layiq görülən işlərin müəllifləri müsabiqənin qalibləri elan olunublar. Bununla yanaşı müsabiqənin qiymətləndirilməsi zamanı münsiflər heyəti tərəfindən həm də 4-10 yerlərə layiq görülən işlər müəyyən edilib.
Layihənin yekun mərhələsində qalib işlərin müəllifləri müvafiq qaydada təltif ediləcək, müsabiqədə 1-10 yerlərə layiq görülən işlərin elektron və jurnal formatında çap kataloqu yaradılacaq. Çap ediləcək kataloq layihənin yekunlara həsr olunacaq tədbirdə qaliblərə və onların təmsil etdikləri məktəblərin nümayəndələrinə, həmçinin təhsil müəssisələrinə və uşaq və gənclər təşkilatlarına təqdim ediləcək. Yekun tədbir cari ilin noyabr ayının 2-ci yarısında kütləvi informasiya vasitələrinin geniş iştirakı ilə keçiriləcək.

В Центре детско-юношеского развития № 1 была проведена оценка работ, представленных на образовательный конкурс «Безопасность дорожного движения в объективе школьников», который проводится Азербайджанским Национальным Автомобильным клубом (АМАК).
Проект, организованный при помощи Департамента образования города Баку, а также финансовой поддержке Совета государственной поддержки НПО при Президенте Азербайджанской Республики, направлен на выявление креативных подростков в средних школах. С этой целью в сентябре и октябре текущего года в школах были распространены условия конкурса в 5 номинациях, включая фотографии, плакаты, лозунги, творческие ручные работы и видеоролики. С представителями школы, которые хотели бы принять участие в конкурсе, была проведена соответствующая работа, а представленные материалы были собраны в офисе АМАК.
На начальном этапе предусматривалось, что в конкурсе примут участие около 30 целевых школ в Баку. Однако, принимая во внимание тот факт, что в этом конкурсе изъявило желание принять участие большее количество школ, чем изначально предполагалось, команда проекта создала условия для того, чтобы все бакинские школы присоединились к процессу. Благодаря активной поддержке Департамента образования города Баку, объявление о конкурсе было доставлено во все бакинские школы за короткое время. В результате на конкурс было представлено около двухсот работ в различных номинациях.
Работы, представленные на конкурс, были зарегистрированы, сгруппированы и закодированы в соответствии с номинациями. В состав жюри вошли начальник отдела Связи Государственного Департамента Управления Полиции города Баку, полковник милиции Вагиф Асадов, сотрудники Центра детско-юношеского развития Фарида Сулейманова и художник Нагия Рзаева. Работы, представленные на конкурс, были награждены в соответствии с каждой номинацией. Победителям конкурса были присуждены 1-3 места в каждой номинации. В то же время, во время выдачи оценок, жюри также определило работы, удостоившиеся 4-10 мест.
На заключительном этапе проекта победители будут вознаграждены в соответствеющем порядке. Для работ, занявших 1-10 места, будет создан каталог в электронном и журнальном формате. По завершении конкурса, будет представлен каталог для печати победителям и представителям их школ, а также образовательным учреждениям и детским и молодежным организациям. Заключительное мероприятие состоится во второй половине ноября текущего года с участием средств массовой информации.