Yol təhlükəsizliyi mövzusunda təqdim olunan işlərin müsabiqəsi keçirilib
1 nömrəli Uşaq-Gənclər İnkişaf Mərkəzində “Azərbaycan Milli Avtomobil Klubu” İctimai Birliyi (AMAK) tərəfindən icra olunan “Yol təhlükəsizliyi məktəblilərin obyektivində” mövzusunda maarifləndirici müsabiqəyə təqdim olunan işlərin qiymətləndirilməsi aparıldı.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında QHT-lərə Dövlət Dəstəyi Şurasının maliyyə dəstəyi və Bakı Şəhəri üzrə Təhsil İdarəsinin köməyi ilə həyata keçirilən layihə çərçivəsində təşkil olunan müsabiqənin məqsədi  orta ümumtəhsil məktəblərində yaradıcı yeniyetmələrin üzə çıxarılmasından ibarətdir. Bu məqsədlə cari ilin sentyabr-oktyabr aylarında 5 nominasiya şəkil, plakat, şüar, yaradıcı əl işi və video  nominasiyaları üzrə keçiriləcək müsabiqənin şərtləri məktəblərə paylanılıb, iştirak etmək istəyən məktəb nümayəndələri ilə müvafiq işlər görülüb və təqdim olunan materiallar AMAK-ın ofisində toplanılıb.
İlkin mərhələdə nəzərdə tutulurdu ki, müsabiqədə Bakı şəhəri üzrə otuza yaxın hədəf məktəbi iştirak etsin. Lakin daha çox məktəbin bu müsabiqədə iştirak niyyətini nəzərə alan layihə qrupu bütün Bakı məktəblərinin bu prosesə qoşulması üçün şərait yaradıb. Qısa müddət ərzində Bakı şəhəri üzrə Təhsil İdarəsinin operativ və fəal dəstəyi sayəsində müsabiqə ilə bağlı elan bütün Bakı məktəblərinə çatdırılıb. Nəticədə müsabiqəyə müxtəlif nominasiya üzrə iki yüzə yaxın iş təqdim olunub.
Müsabiqəyə təqdim olunan işlər qeydiyyata alınaraq, nominasiya üzrə qruplaşdırılıb və müvafiq qaydada kodlaşdırılıb. Bakı şəhər BPİ DYP İdarəsinin İctimai Qurumlarla Əlaqə Bölməsinin rəisi, polis polkovniki Vaqif Əsədovdan, 1 nömrəli Uşaq-Gənclər İnkişaf Mərkəzinin əməkdaşları Fəridə Süleymanova və rəssam Nagiyə Rzayevadan ibarət təşkil olunan münsiflər heyəti tərəfindən müsabiqəyə yekun vurulub. Müsabiqəyə təqdim edilən işlər hər nominasiya üzrə ayrı-ayrılıqda qiymətləndirilib  müvafiq yerlərə layiq görülüb. Hər nominasiya üzrə 1-3 yerlərə layiq görülən işlərin müəllifləri müsabiqənin qalibləri elan olunublar. Bununla yanaşı müsabiqənin qiymətləndirilməsi zamanı münsiflər heyəti tərəfindən həm də 4-10 yerlərə layiq görülən işlər müəyyən edilib.
Layihənin yekun mərhələsində qalib işlərin müəllifləri müvafiq qaydada təltif ediləcək, müsabiqədə 1-10 yerlərə layiq görülən işlərin elektron və jurnal formatında çap kataloqu yaradılacaq. Çap ediləcək kataloq layihənin yekunlara həsr olunacaq tədbirdə qaliblərə və onların təmsil etdikləri məktəblərin nümayəndələrinə, həmçinin təhsil müəssisələrinə və uşaq və gənclər təşkilatlarına təqdim ediləcək. Yekun tədbir cari ilin noyabr ayının 2-ci yarısında kütləvi informasiya vasitələrinin geniş iştirakı ilə keçiriləcək.

The contest on the subject of road safety
The evaluation of the works presented to the educational contest on “Road safety in focus of pupils” has been held by Azerbaijan National Automobile Club in Child-Youth Development Center #1.
The aim of the contest held with the financial support of The Council of State Support to NGOs under the Auspices of the President of the Republic of Azerbaijan and with the assistance of the Education Department of Baku as part of the project, is the identification of creative teenagers in secondary schools. For this purpose, the terms of the competition on five nominations (picture, poster, slogan, creative handicraft and video) were shared with schools in September-October, some work was done with the representatives of schools and presented materials were collected in the office of AMAK.
At the first stage it was expected that about 30 schools in Baku would take part in this contest. Nevertheless, a group of projects showed great interest in schools and, thus, provided conditions for all schools located in Baku. In a short time, with prompt and active support from the Baku Education Department, information on the contest was delivered to all schools in Baku. As a result, about 200 works on various nominations were submitted for the competition.
Presented works were registered, categorized by nominations and coded. The jury, consisting of the Chief of the Department of Public Affairs of the Central Traffic Police Department Vagif Asadov, employee of the Center for Development of Children and Youth Development No. 1 Farida Suleymanova and the artist Nagiya Rzayeva, summed up the results of the competition. Presented works were evaluated separately and awarded on each nominations.  The authors of 1–3 places were announced winners. Among them, in the process of assessing, the jury selected students who were awarded with 4-10 places.
At the final stage of the project, the winners will be awarded accordingly, and electronic and printed version of the catalog of the awarded works will be created. The printed catalog will be presented in the final event to the winners and representatives of their schools, as well as educational facilities and children’s and youth organizations. The final event will be held in the second half of November in the presence of mass media.