İnkişaf etmiş dövlətlərdə ötən əsrin 50-60-cı illərində minik avtomobillərinin sayının artması şəhərləri avtomobillərə adaptasiya etməyə məcbur etdi. O zamanlarda nəqliyyat axınlarını bölmək ən məntiqli fikir sayıldı. Əvvəl ABŞ-da və sonra isə Avropada şəhər avtomagistralların (highway, freeway, motorway) inşasına başlanıldı. Bu tip yollar şəhərin yaşayış zonalarından keçmir və ya ondan tam ayrılıb. Adətən şəhər avtomagistralları sənaye zonalarından, tunel və estakadalardan keçirlər. Belə yollarda işıqforlar, eyni səviyyədə kəsişmələr, piyada səkiləri, ictimai nəqliyyat dayanacaqları, velosiped zolaqları olmur, sürət isə 90-120 km/s çatır. Şəhər avtomagistrallarında çox nadir halda piyada keçidlərinə ehtiyac qalır, çünki onların yaşayış zonalarından yer səviyyəsində keçmə ehtimalı olduqca aşağıdır, əks halda isə piyada keçidləri yeraltı və ya yerüstü təşkil olunur. Belə yollar avtomobilləri şəhərin tarixi mərkəzindən kənarlaşdırmaq üçün tikilir.
Belə mühədis qurğuların əksi adi şəhər küçələridir. Küçələrdə maşınlardan əlavə piyadalar, ictimai nəqliyyat və küçə səviyyəsində keçidlər olur. Belə küçələrdə yaşayış və biznes funksiyalı binalar yerləşir. Beləliklə qərb dünyasında yol və küçə funksional olaraq tamamilə fərqli anlayışlardır.
Bəs bizdə necə?
Bakının böyük şəhər kimi inkişafı əsasən SSRİ zamanlarına təsadüf edib. SSRİ-də qərbdəki kimi şəhər avtomagistrallarının tikintisi üçün vəsait yox idi, ona görə avtomobillərin hərəkət intensivliyi nisbətən artanda adi küçələr sadəcə genişləndirildi və belə genişlənmiş küçələrə adətən “prospekt” deyilirdi. Funksiyalarına görə “prospekt” nə tam olaraq küçədir nə də avtomagistraldır, mutant bir varlıqdır. Prospektlərdə eyni səviyyədə kəsişmələr, işıqforlar, ictimai nəqliyyat zonaları var, amma zolaqların sayına və genişliyinə görə avtomagistrallara xas olan xüsusiyyətlər də mövcuddur.
Bu isə sürətli yol deyil, sovet şəhərsalma səhvi olan mutant küçədir.
Moskvada Sadovoye Koltso prospekti |
Məhz şəkildəki növ prospektlərdə yeraltı keçidlər peyda olmağa başladı. Maraqlısı odur ki, sovet hakimiyyətinin süqutundan sonra avtomobil sayının artması nəticəsində genişləndirmə əməliyyatı yenidən təkrarlandı, yeraltı və yerüstü keçidlərin və çoxsəviyyəli nəqliyyat qovşaqların sayı artmağa başladı. Nəqliyyat planlaşdırılmasına bu cür yanaşma şəhərdə yaşayış keyfiyyətini kəskin şəkildə aşağı salır. Hərəkət hissəsinin genişliyi prospekti sanki körpüsüz bir çay məcrasına çevirir və yeraltı keçidlərin inşası vəziyyəti düzəldə bilmir. Belə prospektlərdə adətən piyadaların və uğurlu biznes obyektlərin sayı azalır, bir sözlə küçə öz ictimai funksiyalarını yerinə yetirə bilmir.
Küçədən kənar piyada keçidlərinin şəhər mühitinə ziyanı.
Son zamanlar Bakı şəhərində bir çox yeraltı və yer üstü piyada keçidləri tikilmişdir, görünür ki, sovet hökumətindən qalan şəhərsalma adətləri hələ də Bakı üçün aktualdır.
Küçədən kənar piyada keçidləri iki səbəbə görə şəhər mühitində tikilməli deyil:
1. Cəmiyyətin təxminən 20%-i bu keçidlərdən istifadə edə bilmir.
Təbii ki, söhbət sürətli avtomobil yollarından getmir. Burada belə keçidlər bir zərurətdir. Piyadaların belə yollara çıxışı fiziki olaraq məhdudlaşdırılmalıdır, məsələn yolun ayırıcı zolağından çəpər çəkilməlidir. Söhbət təbii ki, şəhər küçələrindən gedir. Şəhər küçələri isə ictimai zonadır və orada piyada hərəkəti intensiv olmalıdır. Bir dəqiqəlik düşünün: nəyə görə piyada bir şəhər küçəsini sadəcə keçmək üçün iki mərtəbə düşüb qalxmalıdır? Cəmiyyətdə müxtəlif yaş və kateqoriyalara uyğun insanlar var (qocalar,əlillər,uşaq arabası ilə gəzən qadınlar və s). Bu insanların hamısı üçün yeraltı keçid əlçatan deyil. Bundan əlavə yeraltı və yerüstü keçidlər qaydalara görə adətən 500 metrdən bir tikilir, bu isə həssas təbəqə üçün böyük məsafədir.
2. Küçədən kənar piyada keçidləri qayda pozuntularını stimullaşdırır.
İnsan təbiəti elədir ki, adam özünə asan və qısa yol axtarır. Beləliklə yeraltı keçid tikilən yer daha təhlükəli olur. Qeyd etdiyimiz kimi, bir çox insan yeraltı keçiddən istifadə edə bilmir. Bəziləri isə intuitiv olaraq istifadə etmək istəmir. Hər bir cəmiyyətdə qaydalara riayət etməyən insan var. Nəticədə sürücülər yola çıxan adamları gözləmir və yol-nəqliyyat hadisəsi baş verir.
Bunu sivil dövlətlərdə anlayırlar, amma keçmiş sovet məkanında bu səhvi hələ də təkrarlayırlar. Dünya üzrə yol nəqliyyat hadisələrin statistikası göstərir ki, yeraltı və ya yerüstü keçid olan yerlərdə piyadaların iştirakı ilə yol nəqliyyat hadisələrin sayı artır. Yeraltı və yerüstü keçidlərin mövcudluğu şəhərin nəqliyyat və mobillik siyasətində problemlərin göstəricisidir.
3. Küçədən kənar keçidlər əslində piyadalar üçün deyil avtomobillər üçün tikilir.
Çox zaman küçədən kənar keçidləri piyadalara xüsusi qayğı kimi qələmə verirlər, amma bu heç də belə deyil. Küçədən kənar keçidləri ancaq və ancaq küçənin avtomobil ötürmə qabiliyyətini artırmaq üçün inşa edirlər. Əslində isə heç bu da baş vermir, sıxlıq sadəcə bir yerdən başqa yerə köçür.

In developed countries in the 50-60s of the last century, the increase in the number of cars forced the cities to adapt to cars. At that time division of transport, flows were considered as the most logical idea. The construction of highways, freeway, motorway began firstly in the US and then in Europe. These roads do not pass through the city's residential areas or are completely separated from it. Usually, urban highways pass through industrial zones, tunnels and overpasses. There are no traffic lights, at-grade intersections, pedestrian sidewalks, public transport stops, bicycle lanes and speed in that roads is up to 90-120 km / h. In urban highways, rarely pedestrian crossings are needed because the probability of them to cross from residential areas in the ground level is very low. However, if it is needed, pedestrian crossings are underground or over the ground. Such roads are built to separate cars from the historical centre of the city.
The opposite of such engineering structures is ordinary urban roads. In the streets, there are pedestrians, public transport and street-level crossings besides cars. In these streets, there are residential or business related buildings. Thus, in the western world, roads and streets are functionally quite different concepts.
And what about us?
The development of Baku as a big city was during the USSR. In the USSR, there were not enough funds for the construction of highways like in the west; therefore, when the traffic intensity of the cars increased, the streets were simply expanded, and such expanded streets were usually called "avenues". According to their functions, "avenue" is neither a street nor a highway, it is a mutant creature. There are same level intersections, traffic lights, public transport zones in the avenues, but there are also features like the number of lanes and width that are specific to the highways.
This is not a highway, it is a mutant street that is the mistake of Soviet urban planning.
|
“Sadovoye Koltso” avenue in Moscow |
Underground passages have just begun to appear in such kind of avenues showed in the picture. It is interesting that after the collapse of Soviet Union, as a result of the increased number of cars the expansion process was repeated, and the number of underground and overground passages and multilevel transport junctions increased. This approach to traffic planning dramatically decreases the quality of life in the city. The big width of the road makes avenue river-bed without bridge and construction of underground passages cannot solve the situation. In such kind of avenues, the number of pedestrians and business centres are decreased, in the one-word street cannot fulfil their public functions.
The damage of grade-separated crossings to the urban environment.
Recently, many underground and overground pedestrian crossings have been built in Baku, and it seems that the remains of urban planning of the Soviet government are still existing in Baku. Grade-separated pedestrian crossings should not be built in urban environments for two reasons:
1. About 20% of people cannot use these crossings.
Of course, it is not about highways. Here such kind of crossings is a necessity. Pedestrians' access to such roads must be physically restricted, for example, there has to be a fence in divining line of highways. It is all about urban streets. Urban streets are public area and pedestrian flow there has to be intense. Let’s think: why pedestrian has to go two floors up or down just to cross streets? In society there many people with different age and category (old, people with disability, women with strollers. Underground passages are not accessible for all of these people. In addition according to the law, the distance between underground or overground passages has to be 500 m and this is a long distance for vulnerable people.
2. Grade-separated crossings stimulate infractions.
Human always looking for easy and short ways, it is related to their nature. Thus, the underground passage is more dangerous. As we noted, many people are unable to use an underground passage. Some do not want to use it intuitively. In every society, there are people who do not follow the rules. As a result, drivers do not wait for pedestrians and road traffic accidents occur.
They understand it in civilized states, but former Soviet area this mistake is still repeated. Road traffic statistics across the world indicate that the number of road traffic accidents with pedestrians in areas with underground or overground passages is increasing. The presence of underground and overground passages is an indicator of the problem in the city's transport and mobility policy.
3. Grade-separated crossings are actually built for cars, not for pedestrians.
In many cases, grade-separated crossings are presented as special care for pedestrians, but it is not like this. Grade-separated crossings are built only to increase the capacity of streets. In fact, it does not happen, and the density simply moves from one place to another.