“YOLLARDA ÖLÜMSÜZ BİR GÜN!” adlı maarifləndirici görüş və aksiya
Azərbaycan Milli Avtomobil Klubu (AMAK) sentyabr ayından etibarən Bakı şəhərində yol hərəkəti təhlükəsizliyi sahəsində həyata keçirdiyi layihələr çərçivəsində bir sıra maarifləndirici aksiyalara başlamışdır. Bu fəaliyyətlərin bir hissəsi kimi 20-21 sentyabr, 2016-cı il tarixlərində AMAK 46 №-li Məktəbdənkənar Tərbiyə İşi Mərkəzi və Bakı Şəhər Dövlət Yol Polisi İdarəsi ilə birgə “Yollarda ölümsüz bir gün!” şüarı altında Bakı şəhərinin 31, 32, 126, 164, 258 №-li məktəblərdə görüşlər keçirmişdir. Görüşlər həmçinin Beynəlxalq Avtomobil Federasiyasının (FIA) “Stay Bright” (Əlvan Ol) kampaniyasına dəstək olaraq məktəblərdə şagird və müəllimlər arasında yol hərəkəti təhlükəsizliyi mövzusunda maarifləndirmə işi aparmaq məqsədi daşıyırdı. Görüşlər zamanı məktəblilərə AMAK haqqında qısa təqdimat, FIA “Stay Bright” (Əlvan ol) kampaniyasına dair videolar göstərilərək məktəblilərlə maraqlı müzakirələr aparıldı. Məktəblərdə keçirilən görüşlərdən sonra AMAK yol hərəkəti təhlükəsizliyi mövzusunda maarifləndirmə tədbirləri çərçivəsində 23 sentyabr, 2016-cı il tarixində Avropa Komissiyasının “Project EDWARD” (Avropa Yollarında Ölümsüz Bir Gün) kampaniyasına dəstək olaraq 31, 32, 96, 126, 151, 164, 283, 258 №-li məktəblərin şagirdləri ilə Bakı şəhəri Beşmərtəbə dairəsində aksiya keçirdi. Bu aksiyada Azərbaycan Respublikası DİN Baş DYP İdarəsinin əməkdaşı polis mayoru İsa Deystani , Bakı Şəhər Dövlət Yol Polisi İdarəsinin bölmə rəisi, polis polkovniki Vaqif Əsədov, Bakı Şəhər Dövlət Yol Polisi İdarəsinin polis polkovnik-leytenantı Rasim Abdullayev, Bakı Şəhər Dövlət Yol Polisi İdarəsinin polis leytenantı Vüsal Nağıyev və ATV, SPACE TV, Avtosfer.az saytının direktoru Elməddin Muradlı, Azər Tac, “REPORT” TV və digər KİV nümayəndələri iştirak etdi. Ümumilikdə 3 gün ərzində keçirilən görüş və aksiyaya Bakı şəhərinin fərqli məktəblərindən 500 uşaq cəlb olundu.
Aksiya zamanı polis geyimində olan məktəbli uşaqlar yol polislərinin köməyi ilə sürücüləri və piyadaları dayandırır, onlara yaxınlaşıb özlərini təqdim edir, qayda pozuntusunun təhlükə yaradacağı barədə fikirləri sürücülərə bildirirdilər və onlara avtomobil sürərkən, piyadalara isə yol keçərkən ehtiyatlı olmağı bir daha xatırlatdılar. Aksiya zamanı sürücülərə və piyadalara Beynəlxalq Avtomobil Federasiyasının "Stay Bright" (Əlvan ol) adlı kampaniyasının və AMAK-ın qaranlıqda görünmək üçün fosforlu yapışqanları, açarlıqlar, avtomobillərdə xüsusi uşaq oturacaqlarının istifadəsinə dair maarifləndirici bukletlər və digər materiallar paylanıldı.
Qeyd edək ki, AMAK 1999-cu ildə təsis olunmuş və 2015-ci ildə Beynəlxalq Avtomobil Federasiyasına (FİA) üzv qəbul olunmuşdur. AMAK yol yardımı xidməti, avtomobil ilə bağlı texniki, hüquqi məsləhətlər və klub üzvlərinə eksklüziv bonus və endirim proqramları təqdim edən avtomobil klubu olmaqla yanaşı, Azərbaycanda avtomobil turizmi və klub mədəniyyətini inkişaf etdirməyə xidmət edir, avtomobilistlərin maraqlarını və onları narahat edən məsələləri müvafiq dövlət qurumlarına çatdırmaqla onları təmsil edir. Qeyd olunanlarla yanaşı, sürücülərin təlim proqramlarının təşkili, sürücü və piyadalar arasında yol mədəniyyətini inkişaf etdirmək məqsədilə yol hərəkəti təhlükəsizliyi ilə bağlı maarifləndirmə, eləcə də, tədqiqat layihələri vasitəsilə fəal şəkildə yol təhlükəsizliyinin təbliği AMAK-ın başlıca hədəflərindəndir. AMAK, eyni zamanda, beynəlxalq partnyorları olan Təhlükəsiz və Davamlı Nəqliyyat üçün Şərq Alyansı (EASST), Beynəlxalq Avtomobil Federasiyası (FIA), Beynəlxalq Avtomobil Federasiyası Fondunun (FIA Foundation), Azərbaycan Respublikası Baş Dövlət Yol Polisi İdarəsi, Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi, Avtostop Media və digər tərəfdaşların iştirakı ilə bir sıra layihələr icraedəcəkdir.

On September Azerbaijan National Automobile Club (AMAK) as part of its road safety projects launched several campaigns in Baku in order to raise awareness on road safety. As part of these activities, on September 20 and 21, 2016 AMAK, in partnership with the Center for Extracurricular Activities # 46 and the State Traffic Police Department of Baku organized meetings at schools # 31, 32, 126, 164, 258 under the slogan “A day without a road death!”. These meetings were also conducted to support “Stay Bright” campaign by International Automobile Federation (FIA) and were aimed at raising awareness on road safety among teachers and pupils. During the meetings, there were interesting discussions with pupils accompanied by a short presentation about AMAK and videos from the FIA’s “Stay Bright” campaign.
After the meetings with pupils, as part of its road safety campaigns, in order to support the European Commission’s campaign “Project EDWARD” (European Day Without A Road Death) on September 23 AMAK carried out a campaign at Beshmartaba circle with pupils of schools # of 31, 32, 96, 126, 151, 164, 283 and 258. This campaign was accompanied by the police officer of the Ministry of Internal Affairs Isa Deistani, Chief of Department of the State Traffic Police of Baku, colonel Vagif Asadov, lieutenant colonel of the State Traffic Police Department of Baku Rasim Abdullayev, lieutenant of the State Traffic Police Department of Baku Vusal Naghiyev, and media representatives from ATV, SPACE TV, Director of www.avtosfer.az website Elmaddin Muradli, AzerTac, REPORT TV and other delegates of media. In total, 500 pupils from various schools of Baku participated in the event, which overall lasted 3 days.
During the event, pupils in police uniforms were stopping random drivers and pedestrians, introducing themselves, informing about violation of traffic rules and its dangers, and reminding the drivers and pedestrians that they should be careful while driving and crossing the roads. Drivers and pedestrians were also provided with such promo materials as fluorescent stickers, reflective key chains of “Stay Bright” campaign and informative leaflets about AMAK and Child Restraint Systems. The police have escorted pupils in the course of all these activities.
It should be noted that AMAK was founded in 1999 and became a FIA member in 2015. AMAK is an automobile club that provides its members with exclusive bonus and discount programs; it also has such services as road assistance, advisory on technical and legal issues related to automobiles. AMAK also represents automobilists’ interests, their needs and concerns in government agencies by giving voice to their needs and concerns. It helps to develop automobile tourism and club culture in Azerbaijan. Moreover, one of the main goals of AMAK is to deliver trainings for drivers, raise awareness among drivers and pedestrians in order to improve road culture and actively promote road safety through various research projects.
AMAK is also having ongoing projects with international partners such as EASST, FIA, FIA Foundation, as well as, the British Embassy in Baku, State Traffic Police Department of the Republic of Azerbaijan, the Ministry of Education, Autostop Media and other local partners.