Məcburi köçkün icmaları arasında yol hərəkəti təhlükəsizliyi mövzusunda intellektual müsabiqə keçiriləcək
31 May 2018 - LAYİHƏLƏR
2015-ci ildən Beynəlxalq Avtomobil Federasiyasına (FİA) “Azərbaycan Milli Avtomobil Klubu” (AMAK) İctimai Birliyi Baş Dövlət Yol Polisi İdarəsi, Təhsil Nazirliyi, Səhiyyə Nazirliyi (İSİM), Bakı Nəqliyyat Agentliyi, Həyat Beynəlxalq Humanitar təşkilatı, Qızıl Aypara Cəmiyyəti, Birləşmiş Krallığın Azərbaycandakı Səfirliyi, Təhlükəsiz və Davamlı Nəqliyyat üçün Şərq Alyansı (EASST),  ADA Universiteti, Bakı Mühəndislik Universiteti və digər qurumlarla əməkdaşlıq edərək Azərbaycanda sürücülər və piyadalar arasında yol mədəniyyətini inkişaf etdirmək məqsədilə müxtəlif maarifləndirmə və tədqiqat layihələri vasitəsilə yol hərəkəti təhlükəsizliyini təbliğ edir. Təşkilat beynəlxalq əməkdaşlıq imkanlarından faydalanaraq, bu sahədə əldə etdiyi bilik və təcrübəni Azərbaycanda tətbiq edir, eləcə də Azərbaycanı beynəlxalq tədbirlədə uğurla təmsil edir.
Hal-hazırda AMAK Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında QHT-lərə Dövlət Dəstəyi Şurasının maliyyə dəstəyi ilə “İntellektual oyun-müsabiqə vasitəsilə məcburi köçkün məktəblərində yol hərəkəti təhlükəsizliyinin profilaktikası”  layihəsinin icrasına başlamışdır.
Layihənin məqsədi məcburi köçkün uşaqlarının yol hərəkəti qaydaları barədə biliklərini artırmaqla, onların yollarda daha təhlükəsiz davranmasına nail olmaqdır. Layihəyə cəlb olunacaq məcburi köçkün məktəblərinin şagird və müəllim heyəti müsabiqə öncəsi həmin məktəblərdə yol hərəkəti təhlükəsizliyi mövzusunda təşkil olunacaq məlumat sessiyalarında zəruri məlumatla təmin olunacaq və sosial əhəmiyyət daşıyan bu aktual məsələnin ayrı-ayrı aspektləri barədə maariflənəcəklər.
Xüsusi meyarlar əsasında seçiləcək müsabiqə iştirakçıları üçün yerlərdə hər məcburi köçkün rayonu üzrə məlumat sessiyaları təşkil ediləcək. Həmin sessiyalar zamanı potensial iştirakçılara müsabiqənin şərtləri və yol hərəkəti təhlükəsizliyi mövzusunun müxtəlif aspektləri barədə məlumat veriləcək. Ağdam, Cəbrayıl, Füzuli, Xocavənd, Xocalı, Kəlbəcər, Qubadlı, Laçın, Şuşa və Zəngilan  rayonlarının 143 məcburi köçkün məktəbi arasında 10 potensial müsabiqə iştirakçı-komanda (hər komandada 5 nəfər olmaq şərti ilə) müəyyən ediləcək.
Layihənin növbəti mərhələsində məcburi köçkün məktəblərini təmsil edən 10 komandanın iştirakı ilə  final müsabiqə keçiriləcək. Müsabiqənin nəticələrinə görə 1-3 yerləri tutan komandalar qalib elan olunacaqlar. Qalib komandanın üzvləri olan məcburi köçkün uşaqları (ümumilikdə 15 nəfər) qiymətli hədiyyələrlə təltif edilməklə  yanaşı, final müsabiqədə fəal iştirak etmiş digər iştirakçı-komandaların üzvləri də fəxri fərmanla təltif olunacaqlar.
Layihə çərçivəsində fəaliyyətlər  yaradılacaq icra qrupu tərəfindən müvafiq dövlət qurumları (DYP, Təhsil Nazirliyi və digərləri) ilə razılaşdırılaraq həyata keçiriləcək. Layihənin hər bir mərhələsi üzrə yerinə yetiriləcək işlər barədə ətraflı məlumat vaxtaşırı kütləvi informasiya vasitələrində, sosial şəbəkələrdə geniş şəkildə işıqlandırılacaq. Layihədən  Bakı şəhərində fəaliyyət göstərən 143 məcburi köçkün məktəbində təhsil alan 29152 nəfər şagirdin faydalanacağı gözlənilir.
Layihənin davamlılığının təmin olunması layihə icraçılarının qarşısında duran mühüm vəzifələrdən biridir. Məhz bu səbəbdən müsabiqədə iştirak edən məcburi köçkün məktəblərinin yol hərəkəti təhlükəsizliyinin təbliği və təşviqi ilə bağlı davamlı tədris proqramlarının icrası üçün yanaşmanın formalaşmasına və əsasların yaradılmasına xüsusi diqqət yetiriləcək və məsələnin davamlılığını təmin etmək üçün müvafiq qərarverici orqanlara çatdırılacaq.

Since 2015 National Automobile Club of Azerbaijan (AMAK), a member of International Automobile Federation (FIA) is helping to improve interactions among drivers and pedestrians in Azerbaijan and promoting road safety through various educational and research projects in association with organizations such as State Traffic Police Office, Ministry of Education, Ministry of Public Health, Baku Transport Agency, “Hyat” International Humanitarian Organization, Red Crescent Society, British Embassy in Azerbaijan, The Eastern Alliance for Safe and Sustainable Transport (EASST), ADA University, Baku Engineering University and many more. Taking advantage from the opportunities of international cooperation in Azerbaijan AMAK implements the knowledge and experience that has it has gained in this field and also represents Azerbaijan at international events.
Currently AMAK started to implement the project named "Road Safety” project at schools where majority of students are internally displaces people (IDP) through Intellectual Games with the financial support of the Council of State Support to NGOs under the President of the Republic of Azerbaijan.
The goal of the project is to achieve the increase in the knowledge about traffic rules for IDP children and make them move safer on urban streets. Students and teachers of the schools that will be involved in the project will be provided with necessary information in the information sessions on road safety at these schools and will be educated about the various aspects of this social issue.
Information sessions will be organized on each region where IDPs live in the places for the participants that based on specific criteria will be selected. During those sessions potential participants will be informed about the conditions of the competition and various aspects of road safety. Among the 143 refugee schools of Ağdam, Cəbrayıl, Füzuli, Xocavənd, Xocalı, Kəlbəcər, Qubadlı, Laçın, Şuşa and Zəngilan regions 10 potential competitions will be determined by the participant team (with 5 members per team).
In the next level of the project the final competition will be held with the participation of 10 teams representing IDP schools. According to the results of the competition teams with be ranked from 1 to 3 will be announced as winners. IDP children who are the members of the winner teams (overall 15 people) along with being awarded with valuable gifts, members of other participating teams that participated in the final competition will be awarded with honorary decree.
The project will be implemented by the executive team to be coordinated with the appropriate government agencies (State Traffic Police, Ministry of Education and others). Detailed information on the work that will be done at each stage of the project periodically will be widely covered in the media and on social networks. 29,152 students from 143 IDP schools that are operating in Baku are expected to benefit from this project.
Achievement of sustainability of the project is one of the most important goals for the project. Accordingly a special attention will be paid to the formation of the approach and the basis for the implementation of sustainable education programs for propagation and promotion of road safety in refugee schools and in order to ensure the sustainability of the issue it will be delivered to the relevant decision-making bodies.