Azərbaycan Milli Avtomobil Klubu 14 May 2019-cu il tarixində saat 10:00-13:00-da ADA universitetində “BMT Qlobal Yol Hərəkəti Təhlükəsizliyi Həftəsi”-nə həsr olunmuş “Yol-hərəkəti təhlükəsizliyi üzrə liderlik və əməkdaşlıq” adlı Dəyirmi Masa tədbiri keçirmişdir.
Dəyirmi Masada Təhsil Nazirliyi, AR DİN Baş Dövlət Yol Polisi, Bakı Nəqliyyat Agentliyi, Ailə, Qadın və Uşaq problemləri üzrə Dövlət Komitəsi, BMT, ÜST, Qızıl Aypara Cəmiyyəti və yerli QHT nümayəndələri iştirak etmişlər.
Tədbirdə 27 dekabr 2018-ci il tarixində ölkə prezidenti tərəfindən imzalanmış “Azərbaycan Respublikasında yol hərəkəti təhlükəsizliyinə dair 2019-2023-cü illər üçün Dövlət Proqramı”-nın məqsədlərinə uyğun olaraq cəmiyyətin maarifləndirilməsində KİV-in, hökumət və qeyri-hökumət təşkilatlarının birgə fəaliyyəti və rolu ilə bağlı müzakirələr aparılmışdır.
Tədbirdə spiker qismində AMAK-dan Vüsal Rəcəbli, AR DİN Baş DYP-dən Mübariz Ağayev, BNA-dan Mais Ağayev, YHT üzrə ekspert Ərşad Hüseynov, ÜST-dan Fənarə Bünyadzadə , Qızıl Aypara Cəmiyyətindən Səbinə Məhbubi-İran YHT dair dövlət proqramının səmərəli icrası üçün əməkdaşlıq yolları, YHT sahəsində beynəlxalq və milli səviyyədə mövcud vəziyyət, sahəyə aid problemlər və nailiyyətlərlə bağlı məlumatın cəmiyyətə düzgün ötürülməsi, yol hərəkəti təhlükəsizliyi sahəsində dövlət qurumları və vətəndaş cəmiyyəti arasında əməkdaşlığın gücləndirilməsi barədə çıxışlar etmişlər. Həmçinin, spikerlər YHT üzrə nəzarət mexanizmlərinin gücləndirilməsini və əhali arasında YHT üzrə mədəniyyətin formalaşması üçün tədris proqramlarının təkmilləşdirilməsini vurğulamışlar. İştirakçılar AMAK-ın YHT üzrə cəmiyyətin maarifləndirilməsi missiyasını dəstəkləyərək YHT mədəniyyətinin formalaşması üçün ən əlverişli mühitin ailə, məktəbəqədər tədris müəssisəsi və məktəb olması fikrinə müsbət münasibət bildirmişlər.
Dəyirmi masanın yekunu olaraq iştirakçılar Dövlət Proqramının icrasında əsas diqqətin təhsilə yönəldilməsində və maarifləndirmədə KİV-in effektiv fəaliyyət göstərməsini qeyd etmişlər. Eyni zamanda görülən işlərin daha effektiv olması üçün QHT, media, hökümət orqanları və beynəlxalq təşkilatların əməkdaşlığının və birgə səyinin səmərəli nəticə verəcəyini vurğulamış və bu istiqamətdə AMAK, Təhsil Nazirliyi, AR DİN Baş DYP idarəsi, BNA, ÜST, Ailə, Qadın və Uşaq problemləri üzrə Dövlət Komitəsi, Qızıl Aypara Cəmiyyəti əməkdaşlığa açıq olduqlarını bildirmişlər.

“Leadership and partnership on road safety” Roundtable Discussion
On 14th May at 10:00-13:00 National Automobile Club of Azerbaijan organized a roundtable discussion on “Leadership and partnership on road safety” dedicated to “UN Global Road Safety Week” in ADA University.
In the roundtable discussions the representatives of Ministry of Education, State Road Police, Baku Transport Agency, State Committee on Family, Women and Child Problems, UN, WHO, Red Crescent Society and local NGOs participated.
In the event discussions on joint activity and role of Mass Media, governmental and non-governmental organizations in awareness of the society were held in according to the goals of “State Program of Azerbaijan Republic on Road Safety for 2019-2023” signed by the president of the republic on 27th December 2018.
As a speakers Vusal Rajabli from AMAK, Mubariz Aghayev from SRP, Mais Aghayev from BTA, expert on road safety, Arshad Huseynov, Fanara Bunyadzade from WHO, Sabina Mahbubi-Iran from Red Crescent Society talked about the way of partnership for effective implementation of state program on road safety, current situation on road safety in an international and local level, delivering of information on problems and achievements in this field to the society, strengthening partnership between governmental bodies and civil society in the field of road safety. The speakers also highlighted the importance of improving education program for strengthening monitoring methods on Road Safety and formation of road safety culture among society. Supporting awareness mission of AMAK, participants expressed their positive attitude towards thoughts on the importance of family, kindergartens and schools for formation of road safety culture.
At the end of the roundtable, discussion participants stressed effective activity of mass media in awareness and directing the main focus to education in the implementation of the State Program. At the same time they stressed that for effective work partnership and joint effort of NGO, media, governmental bodies and international organization will result efficiently and in this direction AMAK, Ministry of Education, State Road Police, BTA, WHO, The State Committee on Family, Women and Child Problems, Red Crescent Society are open for partnership.